„Jsem ráda, že stále platí, že činy jsou více než slova, a opravdu mě velmi těší, že i v této těžké době to lidé vnímají. Moc si vážím jejich podpory a je pro mě do budoucna obrovským závazkem,“ komentovala vítězství v anketě popularity Černochová.

Průzkum probíhal v polovině loňského prosince na vzorku zhruba 860 respondentů nad 18 let. Společnost Phoenix research, která se zabývá (nejen) politickými anketami online metodou, se ptala lidí na oblíbenost starostů Prahy 1 až 15. V žebříčku proto chybí například řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS), jehož jméno se v médiích objevuje často.

Anketa o nejoblíbenějšího starostu
1. Jana Černochová (ODS, Praha 2) – 15 %
2. Ondřej Kolář (TOP 09, Praha 6) – 14 %
3.– 4. Jan Čižinský (Praha 7 sobě, Praha 7) – 13 %
3.– 4. Ondřej Gros (ODS, Praha 8) – 13 %
5. Irena Michalcová (ANO 2011, Praha 4) – 12 %
6. Petr Hejma (STAN – Praha 1) – 11 %
7. – 8. Jiří Dohnal (Piráti, Praha 11) – 10 %
7. – 8. David Vodrážka (ODS, Praha 13) – 10 %
9. Jan Jarolím (ODS, Praha 9) – 9 %
10. Jiří Ptáček (TOP 09, Praha 3) – 8 %
11. Renáta Zajíčková (ODS, Praha 5) – 7 %
12. Jan Adamec (Piráti, Praha 12) – 6 %
13. Renata Chmelová (Vlasta, Praha 10) – 4 %
14. Radek Vondra (TOP 09, Praha 14) – 2 %
15. Milan Wenzl (za ANO, Praha 15) – 2 %

„V celkovém pohledu na oblibu starostů je jasné, že ti mediálně nejznámější – poslanci – se často umísťují na předních pozicích také mezi obyvateli metropole. Je nutno podotknout, že poslední místa měření nemusí nutně znamenat ani tak nespokojenost, jako spíše neznalost daných zástupců městských částí,“ citoval web Náš region ředitele výzkumné agentury Phoenix Petera Svobodu.

Také proto je zřejmě na druhém místě právě Kolář, který se podobně jako Novotný „proslavil“ bojem proti Rusku, když inicioval odstranění pomníku sovětského maršála I. S. Koněva z náměstí Interbrigády v Dejvicích.

Překvapením může být dělená třetí pozice Grose a Čižinského. Starosta Prahy 7 totiž získal při volbách v roce 2018 přes 80 tisíc preferenčních hlasů a jeho uskupení by klidně mohlo vládnout samo. Praha 7 sobě však přizvala do koalice opět i Piráty a Zelené.

Občanský demokrat naopak v Praze 8 působil v minulém volebním období jako lídr opozice. Po složitých jednáních teď „Grosova“ ODS vládne v menšinové koalici spolu s uskupením TOP 09 a STAN a Patrioty pro Prahu 8.

„V oblibě starostů výrazně dominují pravicoví zástupci, což se odráží také u výsledků de facto všech voleb na území Prahy,“ řekl k výsledkům ankety Svoboda. Také proto se dá považovat 5. místo se ziskem 12 procent Ireny Michalcové, starostky Prahy 4, která reprezentuje vládní hnutí ANO, za velký úspěch.

Je vám sympatický někdo z těch patnácti komunálních politiků? Nebo byste hlasovali pro jiného starostu či starostku? Praha má celkem 57 městských částí, z nichž 22 má po vzoru obvodů přenesenou působnost. Ostatní úřady mají menší pravomoce při výkonu samosprávy.