Evropská unie sice skutečně říká, jak mají být velké, aby snesly označení první jakosti, o zakřivení ale nikdy nic neříkala šlo jednoduše o chybný překlad. Tak trochu ve stínu naopak zůstává, že Evropská unie v Praze miliardovými částkami pomáhá nespočtu projektů. Velkým, typu stavby metra, počínaje.

O tom se přesvědčíme v našem seriálu, v němž budeme dvakrát týdně: v úterý a ve čtvrtek, představovat lidi, kterých se vstup do Evropské unie dotknul. Pokud i vy, milí čtenáři, máte kolem sebe někoho, kdo „žije" Evropou, pošlete nám na něho kontakt na email: ondrej.leinert@denik.cz nebo volejte na číslo 602 446 363.

Tereza Bolváriová, úřednice, Praha 6:
Chci mít v obchodě moje oblíbené pomazánkové máslo, nechci, aby kdosi z Bruselu nařizoval, jaký mají mít tvar banány, nechci u nás platit eurem. Na druhou stranu je nedocenitelný volný pohyb po Evropě a jakýsi pocit sounáležitosti se západem, kam historicky patříme.

Václav Vopička, klempíř, Praha 7:
Před deseti lety jsem byl pro vstup do EU. V současnosti jsem ale hodně skeptický. Vadí mi absurdní byrokracie, vadí mi, že bychom v budoucnu měli z našich daní přispívat na chod jihoevropských ekonomik, přestože naše platy a důchody jsou o mnoho nižší, než tamní.

Miroslav Brejša, podnikatel, Praha 9:
Evropská unie mi za těch deset let toho zatím moc nedala. Spíše stále víc pociťuji nárůst byrokracie a nesmyslných zákonů, které se pak novelizují a další novela stíhá ještě novější novelu. Jako podnikatel v té spleti nesmyslů o nic lehčí život s Bruselem nebo bez něj nemám.

Petr Vlček, misionář, Praha 9:
Osobně si po vstupu do Evropské unie nemohu na nic stěžovat. Mohu cestovat kamkoliv se mi zlíbí, kdy se mi zlíbí, a to se mi opravdu líbí. Jako misionář nějaké cesty podnikám, takže jak říkám Evropská unie mi určitě nic nevzala a dala mi možnost svobodného rozhodování.

Miroslav Urban, stavař, Praha 10:
Podle mého názoru nám Evropská unie vzala podstatnou část národní suverenity. Prostě podléháme ekonomickému diktátu, který jen zrušil mnohé tradiční české podniky. Ovšem na druhou stranu je dobře být v EU, protože pořád lepší se orientovat na Brusel než na východ od nás.

Jan Polanecký, důchodce, Praha 8:
Dejte pokoj s Evropskou unií! Umí akorát přikazovat, co kdo bude vyrábět a vyvážet a spoustu dalších hloupostí. Když se nad tím zamyslím, celá unie není nic jiného než pokračování někdejší Rady vzájemné hospodářské pomoci. Ale už samosebou v jiných barvách.

David Ledvinka, obchodní manažer, Klecany:
Z mého hlediska mi EU dala hlavně možnost cestování bez dlouhého stání ve frontách. A také se z dotací postavilo několik zajímavých projektů. Na druhou stranu mne rozčilují příkazy a zákazy EU, které mi přijdou nelogické.

10 let členství České republiky v Evropské unii.

Richard Valoušek, fotbalista, Praha 1:
Dala mi pocit, že jsme součástí západní Evropy a neoddělujeme se od ní jako před rokem 89. Mám dobrý pocit, že jsme schopni jednat na politickém poli v rámci celé Evropy, že nás nevyčleňují jako jiné státy. Nevnímám nic, co by mě kvůli tomu, že jsem v EU, omezovalo.

Ondřej Zlámal, reportér, Praha 10:
EU mi především dala pocit, že žiji v zemi, která se hlásí k evropským politickým a kulturním hodnotám. Mrzí mne, že jsme především kvůli našim některým do sebe zahleděným politikům nedokázali naše členství lépe využít a být na něj hrdí. O co jsme přišli, za to si můžeme sami.

Günter Bittengel, ředitel FK Dukla, Libčice nad Vltavou:
Z pohledu sportovce nám dala možnost volnějšího pohybu v členských státech, kde odpadla povinnost víz. Zároveň umožnila vyšší počet startů pro zahraniční hráče, protože hráči z EU nejsou bráni za cizince. Opačně nevím o ničem, čím by nás z hlediska fotbalu omezovala.

František Kozlík, řidič městské hromadné dopravy, Praha 8:
Nevím o tom, že bych něco získal nebo ztratil kvůli Evropské unii. Peníze jsem neměl předtím a nemám je ani teď. Můžu jen doufat, že je někdy mít budu. Dobrá je určitě možnost prakticky neomezeného cestování a práce ve státech EU, k smíchu jsou absurdní zákazy.

Vojtěch Raiman, student, Petrohrad:
Jakkoli může mít EU pro některé z nás, řekněme, duchovní význam, pro mě jako studenta převažují praktické výhody. Cestování, studium v zahraničí v rámci programu Erasmus, peníze z fondů na rozvoj nejrůznější infrastruktury, i když si jejich čerpání vykládáme „po česku".

Václav Topol, důchodce, Liboc:
EU je dobře myšlený projekt. Stále má moji podporu, i když postupem času se neubráním rozčarování. Brusel podle mě míří příliš socialistickým směrem. Přesto zásadně oceňuji, že tu existuje možnost svobodného cestování.

Michal Šmíd, podnikatel, Praha 6:
Brusel se dá čím dál víc srovnat s Kafkovým Zámkem. Kdosi tam rozhoduje o něčem a nikdo vlastně neví, kdo rozhoduje a o čem. Ovšem v současné geopolitické situaci, kdy Rusko ohrožuje základní hodnoty a principy demokracie, je členství v EU rovno pocitu větší jistoty.

Zajímá nás!Co vám Evropa vzala a co vám dala? Dejte nám, prosím, vědět v diskuzi pod tímto článkem.