Většina pražských hospod je kuřácká, pokud ale podávají jídlo, respektují alespoň dobu oběda a kouření kolem poledne omezují.

To alespoň vyplývá z ankety Deníku mezi desítkou pražských restaurací, vináren a kaváren.

„Upřímně řečeno, je jisté, že bychom přišli o klienty, kdybychom se změnili na nekuřáckou hospodu. Většina našich hostů přijde na pivečko a cigárko. Mohli by jít klidně jinam, konkurence je tady v okolí velká,“ řekl výčepní Karel Lamač z hospody Ve Čtverci v Praze 8.

Podobně hovoří i ostatní oslovení hospodští.

„Jsme kuřácká vinárna, ale nekuřákům vycházíme vstříc a v době oběda od 11 do 14 hodin se u nás nekouří. Nekuřáci navíc mohou jít do odděleného prostoru v salónku,“ řekl zaměstnanec vinárny U Šebestiána v Praze 9.

Lidé jsou pro zákaz

Většina námi oslovených Pražanů by ale zákaz kouření uvítala. „Chápu, že nekuřáky to obtěžuje. Sám bych s tím rád přestal, ale když chodíte na jídlo nebo na pivo a kolem vás ostatní kouří, nutí vás to si zapálit také,“ postěžoval si Aleš Urban z Troje.

Podobně hovoří i další. „U nás není kam jít, když chci vnoučata pozvat na jídlo. Zákaz kouření přes oběd nestačí, zakázala bych kouření v restauracích úplně,“ myslí si například Marie Janovská, důchodkyně z Prahy 4.

Najdou se ale lidé, kteří by zákaz kouření považovali za zásah do osobního vlastnictví majitelů. „Ty lidi tam nikdo chodit nenutí. Restaurace je soukromý podnik, ve kterém si může každý povolit, co chce. Takže i kouření,“ namítá Miroslav Novák, student z Libně.

Omezení pouze na papíře

Už dnes jsou ale provozovatelé restaurací povinni oddělit prostor pro kuřáky od nekuřáckého. Podle Kateřiny Langrové z České koalice proti tabáku je ale omezení nedostatečné. „Zákon z roku 2006 říká, že v restauraci musí být oddělený kuřácký prostor, ale už neříká jak, takže záleží na výkladu. V praxi většinou stačí oddělení cedulkou, že stůl je kuřácký. A neexistuje způsob, jak dostatečně odvětrávat, aby se kouř nedostal k ostatním. Ten zákon není dobrý,“ řekla Deníku Langrová.

Nekuřácké restaurace? Je jich málo

„Nemyslím si, že by zákaz kouření snížil návštěvnost. Některé naše pobočky jsou úplně nekuřácké a neregistruji, že bychom měli méně zákazníků. Naopak, chodí sem i rodiny s dětmi,“ řekla Deníku Amie Larsson z řetězce restaurací Bohemia Bagel.

Portál www.dokurte.czeviduje v Praze 99 nekuřáckých zařízení. „Není to žádný oficiální seznam, provozovatelé restaurací či kaváren se mohou přihlásit sami nebo je mohou do seznamu přidat lidé. Ale i tak se domnívám, že je to nízké číslo,“ řekla Kateřina Langrová.

V současné době je ve sněmovně předložen návrh poslance Borise Šťastného, který počítá s pevným oddělením nekuřáckých prostor.

Pasivní kouření vadí také

Jak před časem Deníku řekla vedoucí poradny proti kouření Všeobecné fakutlní nemocnice Eva Králíková, je absolutní zákaz jediným řešením, jak si uchránit zdraví.

„Do roka měřitelně klesají infarkty myokardu. Řádově je to číslo mezi deseti a dvaceti procenty. Ale platí to pouze u absolutního zákazu kouření. Dá se to dobře přirovnat k bazénku, kde by byl na jedné straně močicí koutek a jinde naprosto bez moči. Moč se ve vodě šíří zhruba jako kouř ve vzduchu,“ sdělila.

MARTIN JEDLIČKA

#nahled|https://g.denik.cz/63/72/info_cigarety_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/63/72/info_cigarety.jpg|Za posledních osm let opět vzrostla spotřeba cigaret o třetinu.#

Nekuřácké hospody? Rozhodne se zřejmě v červnu

O tom, zda se skutečně kouření v restauracích zakáže, rozhodnou poslanci zřejmě na červnové schůzi. Naposledy protikuřácký zákon vrátili do druhého čtení kvůli nepřehlednosti pozměňovacích návrhů.

Předkladatel zákona, poslanec Boris Šťastný (ODS) proto vytvořil kompletní pozměňující návrh. Pro ten chce získat širokou podporu napříč stranami. Šanci má, protože návrh je oproštěný od většiny konfliktních bodů. „Například v něm není regulace kouření v hostinských zařízeních, o těchto záležitostech by poslanci hlasovali zvlášť,“ říká poslanec, který hodlá i nadále trvat na absolutním zákazu kouření v restauracích.

Zároveň ale chce navrhnout kompromisní variantu, která bude počítat se stavebně oddělenými a větranými částmi restauračních zařízení určenými kuřákům.

Zákaz kouření v restauracích si přeje více než polovina lidí. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, který se uskutečnil v únoru. Tři čtvrtiny dotázaných (76 procent) se vyslovily i proti kouření na pracovišti.

Podle poslance Šťastného přitom zaměstnanci hostinských zařízení patří k jediné profesi, kde se na pracovišti nedodržuje zákoník práce. Ten totiž dává zaměstnancům právo na nekuřácké pracovní prostředí. „V České republice se to týká více než 90 tisíc zaměstnanců v pohostinství,“ dodává Šťastný. (šp)