Okřídlený lev je dvoumetrová bronzová socha vytvořená sochařem Colinem Spofforthem, která symbolizuje odvahu více než dvou a půl tisíců československých letců, již opustili nacisty okupovanou rodnou zem a připojili se k RAF. Celkem 493 z nich přišlo v bojích během druhé světové války o život.

Památník bude odhalen 17. června v Praze při slavnostním ceremoniálu doprovázeném přeletem stíhacího letounu Spitfire a promenádou ústřední vojenské hudby RAF. Událost bude také zaznamenána v televizním dokumentárním pořadu nazvaném 'They Flew for Freedom' (Let za svobodu) a v knize Nicka Watsona s názvem 'Valour in the Clouds' (Srdce v oblacích).

Oslava přátelství mezi Brity, Čechy a Slováky

Předseda fondu památníku Okřídleného lva Andrew Shepherd řekl: „Jsme poctěni velkorysou reakcí na oznámení o otevření našeho fondu. Více než 35 firemních a individuálních sponzorů věnovalo na realizaci tohoto nápadu téměř 100 tisíc liber. Okřídlený lev pro nás není jen uctěním památky a odvahy dvou a půl tisíců letců, ale také oslavou přátelství mezi Brity, Čechy a Slováky."