„Měsíční náklady jsou naštěstí o několik řádů nižší, než sto tisíc korun, ale celková částka ještě není vyčíslena,“ uvedl Petr Bidlo, mluvčí Prahy 1. Zastavení prací na šest měsíců tak může při těchto počtech vyjít na půl milionu korun.

„Opakovaně se ptám radního a pana starosty, kdy se něco začne dít, ale žádný jasný termín neznáme, ani se o tom nediskutuje,“ postěžoval si Petr Kučera (Zelení), opoziční zastupitel a iniciátor petice za záchranu stromu. „Nejvíc vadí, že ten strom strádá, odebrala se část terénu a je tam méně vody. Radnice sice uložila správci zeleně, aby ho pravidelně zaléval, nyní je ale nejisté, jak se mu bude dařit. Upozorňovali jsme na to už předtím, než stavba začala,“ říká Kučera.

Radnice projednávala změnu stavebního projektu u památkářů a na stavebním úřadě, bližší informace ale nesdělila. „Praha 1 na jaře schválila, že Anenský trojúhelník v této etapě obdrží jeden nový vzrostlý strom a že javor, který tam nyní roste, zůstane zachován. Proto bylo třeba přepracovat projekt, který počítal s dvěma novými stromy,“ popsal Bidlo.

Strom se stal předmětem politických bojů v centrální městské části i na magistrátu, pokácet se měl kvůli stavbě čapadla k Vltavě. Podle nových plánů se čapadlo vyhrabe ze strany od řeky jen do tří čtvrtin, zpřístupněno bude podobně jako kobka na náplavce u Výtoně. Na pochozí molo s náplavkou se bude chodit po schodech stejně jako na náplavku u Hollaru. Poté, co strom přirozeným způsobem odumře, se teprve čapadlo zprůchodní.

Výsadba nových stromů

Práce ale čile probíhají v jiné části Smetanova nábřeží. Technická správa komunikací (TSK) začala v říjnu připravovat výsadbu nových stromů v úseku od mostu Legií po Novotného lávku, zatím připravuje místa pro devět nových líp, vysazené by měly být začátkem listopadu. „Výsadba stromořadí je první vlaštovkou úplné proměny území od Klementina přes Křížovnické náměstí po Národní divadlo. Smetanovo nábřeží a Malá Strana patří mezi nejkrásnější a nejcennější místa na světě a měli bychom k němu tak přistupovat,“ řekl Adam Scheinherr (Praha sobě), náměstek pro dopravu.

Pracovníci nyní rozebírají u stromů mozaikové dlažby a litinové mříže, odstraňují pařezy včetně kořenového balu a kořenový prostor upravují tak, aby měly nové stromy dostatek místa. Na chodníku také vzniknou zavlažovací žlaby, které zajistí přívod dešťové vody přímo ke kořenům ve speciálně míchaném substrátu. V případě sucha budou stromy zároveň zavlažovány pomocí zavlažovacího vaku. Kromě toho vedení města chystá na Smetanově nábřeží rozsáhlé změny, v první fázi vzniknou nové tramvajové zastávky Karlovy lázně a Žofín, do budoucna se počítá s širokou pěší promenádou.

Podle aktuálních informací projednávání zastávky Karlovy lázně a Národní divadlo v tuto chvíli finalizuje. Žádost o stavební povolení bude město podávat v příštích týdnech, tramvaje by zde měly zastavovat příští rok v červenci.

Rozšířen má být i chodník u Hollaru a chodník u historické budovy Národního divadla, součástí je i zvýšený cyklistický pás ve směru na sever v úseku od Národního divadla po park Národního probuzení. Aktuálně probíhá projektová příprava, stavební práce začnou v roce 2023. Zvětší se rovněž nástupní ostrůvek u Staroměstské, kde ve směru na sever jeden jízdní pruh ustoupí ve prospěch cyklistů a chodců, kteří dostanou nový přechod.

Koncepční studii zabývající se úpravami Smetanova nábřeží od Klementina přes Křižovnické náměstí až po Národní divadlo schválila rada města letos v březnu. Ta díky omezení tranzitní dopravy počítá s úbytkem aut o třetinu. „Otázka omezení dopravy je předmětem jednání s dotčenými městskými částmi, byla zřízena pracovní skupina s jejich účastí,“ dodal Scheinherr.