„Vlastní náklady na olympijské hry byly vyčísleny na 135 miliard korun a roční rozpočet všech měst a obcí činí 115 miliard. Je tedy jasné, že dotační tituly by byly kráceny,“ vyčíslil místostarosta Vysokého Pole na Zlínsku Stanislav Polčák (SNK-ED).

Stejnou obavu vyjádřil i starosta středočeského Chotětova Ladislav Šifta (ODS). „Pořádáním olympiády přijdou malé obce určitě o část prostředků. Ale jsme pro referendum. Ať občané třeba rozhodnou, že olympiádu chtějí, ovšem musí si přitom uvědomit, že se tím ukrojí z našeho koláče a budou chybět prostředky určené na rozvoj obce,“ varoval Šifta.

„Udělejme nejdříve základní věci, ať nemusíme chodit na suché toalety, ale nedělejme ze sebe lordy, když na to není,“ argumentoval starosta Suchomast Štěpán Josef (KSČM). Petici přitom na místě podpořili i další starostové napříč politickým spektrem, například nezávislí Vojtěch Krauz z Mečeříte a Václav Fišer ze Žehuně či další zástupce ODS Rudolf Čížek, který stojí v čele obce Zlonice. Starostové přitom většinou nejsou principiálně proti pořádání olympijských her v Praze, ale toto úsilí by se mělo podle jejich názoru odložit. „V pozdějším termínu by to mohlo mít význam, ale v tomto termínu jsem skeptik,“ shrnul Polčák.

Stačí tisíc podpisů

Petici starostové směřují k pražskému zastupitelstvu, které by podle jejího znění mělo iniciovat návrh ústavního zákona o konání celostátního referenda. „Získáme- li tisíc podpisů, což není problém, pak se tím zastupitelstvo bude muset zabývat. K petici navíc poskytneme i návrh znění příslušného zákona,“ uvedl Stanislav Polčák.

On i Šifta přitom poukázali na vyjádření pražského primátora Pavla Béma (ODS), které podle jejich slov nevyznělo proti konání celostátního referenda. Primátorova mediální poradkyně Mirka Kreuzerová však včera pouze odkázala na jeho spíše záporný názor z minulého týdne. „Když nějaké referendum, tak celorepublikové, ale to má řešit pouze věci státotvorné, jako je vstup ČR do NATO nebo do Evropské unie,“ uvedl tehdy Bém.