V USA začala nedávno běžet sbírka na zhotovení sochy amerického prezidenta Wilsona před budovu hlavního nádraží.

Sbírku organizuje americká nevládní organizace Američtí přátelé České republiky, kterou podporují přední Čechoameričané a Američané s vazbami na Českou republiku.

Zatím není jasné, kolik se podaří vybrat.

Náklady na samotné dílo jsou předběžně vyčísleny na více než pět milionů korun, celková obnova by podle odhadů mohla stát až šestnáct milionů korun.

„Největší náklady nejsou v úhradě vlastní plastiky, ale veškerých parkových a infrastrukturních úprav nezbytných pro důstojné umístění sochy,“ potvrdil Deníku primátor Pavel Bém, podle kterého Praha historicky podporuje obnovení sochy prezidenta Wilsona s ohledem na budoucí tvář zrekonstruovaného hlavního pražského nádraží.

Umístění v roce 2011

„Jsme připraveni uhradit vše, co bude potřeba. O peníze jde v případě této sbírky skutečně na tom posledním místě. Roli krajanů i případnou podporu amerického Kongresu vnímám jako významnou a symbolickou,“ dodal primátor Bém.

Podle původních plánů se z amerických peněz zaplatí socha, podstavec a úpravu okolí už zaplatí pražská samospráva.

Američané by si přáli umístění sochy už příští rok, to se však nezdá reálné. Tento krok totiž může být realizován až v poslední fázi rekonstrukce budovy hlavního nádraží a přilehlých Vrchlického sadů a s tím se počítá až v roce 2011.

Menší podstavec

Prezident pražské pobočky Česko – amerického klubu Jaroslav Bláha si však myslí, že sochu by měl zaplatit někdo úplně jiný. „Češi a Američané by neměli dát ani korunu. Ať vše zaplatí komunisté, kteří po válce znemožnili znovuobnovení nacisty zničeného díla,“ řekl.

Na umístění sochy prezidenta Wilsona, který stál před nádražím v první polovině minulého století, se podílí Američtí přátelé České republiky společně s magistrátem a radnicí Prahy 1.

Věrná kopie sochy Wilsona se bude ve Vrchlického „dívat“ na hlavní vchod do budovy nádraží ze sedmdesátých let. Na tomto místě stála i v minulosti, ale v té době měla výhled přímo na historickou secesní budovu nádraží. To dnes už kvůli nové budově a magistrále není možné. Oproti původní soše dojde také ke zmenšení podstavce, který se zmenší ze čtyř na jeden metr.

Historie sochy Woodrowa Wilsona

Vytvořil ji moravský sochař Albín Polášek, který žil v Americe. Před hlavní nádražní budovou ji v roce 1928 odhalil na americký státní svátek 4. července první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Pomník strhli v roce 1939 nacisté, kteří ho o dva roky později roztavili. Američtí krajané chtěli po válce Wilsona před nádraží vrátit, ale zabránil jim v tom nastupující komunistický režim.

Američtí přátelé České republiky

Anglický název je American Friends of the Czech Republic, zkratka AFORC. Sdružení, které vzniklo v roce 1995, podporuje obchodní, kulturní i vzdělávací styky mezi USA a Českou republikou a zasazuje se za české zájmy v USA. Díky Americkým přátelům byl v roce 2002 ve Washingtonu vztyčen pomník T. G. Masaryka a v sdružení lobuje za zrušení víz do USA pro české občany. V AFORC působí nebo je tak či onak podporují přední Čechoameričané a Američané, kteří mají vazby na Českou republiku. Jsou to Miloš Forman, Martina Navrátilová, Henry Kissinger, Zbigniew Brzezinski, Madelaine Albrightová či Colin Powell.