Na Slovanském ostrově v Praze je k dispozici hned několik půjčoven šlapadel. U každé je zřetelný nápis hlásající zákaz konzumace alkoholu. Půjčovny berou tato slova vážně. „Když někdo vypadá, že je podnapilý, eliminujeme to už ve frontě. Pokud bychom ho pustili, začne to tím, že se mu bude chtít třeba na záchod, s posádkou zajedou ke kamenům u břehu a šlapadlo tím zničí,“ vysvětluje Daniel z půjčovny S.P.L.A.V. a dodává, že šlapadla musí jezdit a fungovat. Oprava by po takovém incidentu mohla trvat až týden.

I přes výrazné zákazy si lidé alkohol občas propašují. „Evidujeme případy lidí užívajících alkohol v letošní sezóně. Je to stejné jako v minulých letech. Jsou to jednotky případů,“ uvedla mluvčí pražské státní policie Violeta Siřišťová. Takové případy řeší strážníci oznámením na Státní plavební správu, případně v příkazním řízení.

Kontroly na Vltavě probíhají namátkově a na ohlášení, třeba lidí, kteří řeku sledují z nedalekého mostu. „Máme zkušenost, že se lidé občas snaží propašovat tvrdý alkohol zabalený třeba v mikině. Sice nejsme celní správa, abychom prohledávali batohy, ale pokud máme podezření, požádáme zákazníky, aby nám obsah tašek ukázali,“ popisuje praxi pracovník půjčovny Slovanka, která také sídlí na ostrově a dodává, že policii v člunech na řece vídá relativně často. Lidé strážníky rozpoznají podle červeného člunu, který jezdí od šlapadla ke šlapadlu a dává posádkám dýchnout.

Nulová tolerance alkoholu

Zákaz pití alkoholu při řízení šlapadel a jiných rekreačních plavidel na pražské Vltavě je ukotvený v zákoně. Lidé se povolení nedočkají ani v případě, že by prošel nový pozměňovací návrh, který nyní leží v poslanecké sněmovně a který by vodákům toleroval až 0,5 promile alkoholu v krvi. „Vltavy v Praze se změna netýká. Jedná se totiž o takzvanou dopravně významnou sledovanou vodní cestu. Zmiňovaný návrh se týká dopravně nevýznamných vodních toků, kde není velký provoz,“ říká mluvčí Ministerstva dopravy Martin Brychta.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Pravidlo střízlivosti na šlapadlech bude tedy platit i nadále. Dopadené viníky pod vlivem alkoholu může podle pražské městské policie čekat pokuta až sto tisíc korun. Podle ní je totiž vedení plavidla po požití alkoholu velmi rizikové, ohrožuje ostatní účastníky plavebního provozu, může být ohrožen život, zdraví a způsobena škoda na majetku. K situacím nezvládnutí šlapadla nebo paddleboardu, stržení proudem nebo uvěznění na jezu dochází podle policie v posledních letech zřídka a hraje v nich roli nejen alkohol, ale hlavně nepozornost a nezkušenosti lidí.