Právě probíhající přestavbu svěřil vlastník budovy WSF Group španělskému studiu Interior Designers Tres Cinco Uno a pražské architektonické kanceláři Marani Architects. Ti doplní ojedinělý styl art deco doplní o nové prvky vystihující současné trendy životního stylu kosmopolitní společnosti.

Součástí nové sítě

Nového designu se dočkají všechny pokoje a společné prostory, hotel bude navíc rozšířen i o zcela nové prvky: střešní terasu, obchod a kavárnu, které budou navrženy tak, aby podtrhly genia loci a obnovily význam hotelu jako kulturního a společenského centra, které svým hostům poskytuje originální zážitek.

Na kulinářskou historii a odkaz hotelu Alcron pak vlastníci navážou novým gastronomickým konceptem, který nabídne své vlastní pojetí české kuchyně při využití tradičních i alternativních způsobů přípravy pokrmů.

„Alcron je nádherný hotel situovaný v překrásné lokalitě, přímo v centru jednoho z nejoblíbenějších evropských měst. V době svého největšího rozkvětu to bylo výjimečné místo – a opět jím bude. Štěpánská 40 se tak znovu stane synonymem pro slova inovativní, promyšlený, moderní – a zároveň energický a módní,” uvedla Tina Haselbacher, spolumajitelka sítě Almanac Hotels ze skupiny WSF Group.

Celkové náklady na rekonstrukci dosáhnou dvaceti milionů eur, tedy zhruba půl miliardy korun. Nově pak hotel ponese název Almanac X Prague a stane se součástí nové prestižní řady hotelů vlastněných vídeňskou WSF Group, která již má v portfoliu pětihvězdičkový hotel Almanac Barcelona, stojící v centru katalánské metropole.

Jméno nezmění poprvé

Hotely Alcron a Splendid, Palác Flora, v němž na Vinohradech sídlí Všeobecná zdravotní pojišťovna, spojuje jméno hoteliéra, investora a architekta Aloise Krofta. Jeho stavební firma stála za vznikem nejen zmíněných staveb, ale také řady činžovních domů. Podepsána je i pod výstavbou takzvaného Hasičského domu z roku 1929 - funkcionalistické rohové budovy s výraznou věží, která byla po pět desítek let vinohradským domovem Spejbla a Hurvínka.

V případě Alcronu, do jehož názvu vetkl i část svého jména, byl Krofta nejen investorem a majitelem, ale také autorem architektonického návrhu i tím, kdo provoz hotelu svého času řídil.

Bezmála tři desítky let, od roku 1995, je vlastníkem hotelu vídeňská WSF Group, která se v roce 1996 na jeho provozování dohodla s hotelovou společností Radisson SAS Hotels. Následovala kompletní rekonstrukce a modernizace, po níž byl hotel znovu otevřen v srpnu 1998. To už se na něm skvěl zcela nový název, vypovídající o příslušnosti k síti: Radisson SAS Hotel Praha.

Jméno stavitele Krofta, umně ukryté v písmenech AL a CRO, se ale do názvu hotelu zanedlouho vrátilo – na počátku nového tisíciletí, kdy byl přejmenován na Radisson SAS Alcron Hotel.

Další rekonstrukcí pak objekt s více než 200 pokoji prošel v roce 2008, a spolu s ní se dočkal i drobné úpravy ve jméně – Radisson Blu Alcron Hotel. V této éře pak z oken hotelu shlížely na dění ve Štěpánské desítky známých tváří, herec John Malkovich, zpěvačka Cher, šachový velmistr Garri Kasparov, členové skupiny Iron Maiden či politik Silvio Berlusconi…

Po dvaceti letech byla spolupráce se společností Radisson ukončena a od roku 2019 je hotel provozován pod názvem Alcron Hotel Prague.