„Upřímně osobně jsem čekala, že to bude horší. Drží nás klienti plaveckých kurzů a hlavně takzvaní permanentkáři, majitelé permanentek do saunového světa nebo fitness centra. Od znovuotevření koncem května fungujeme bez omezení v provozu a navzdory krajně nejisté situaci je teď slušný zájem i o ‚vánoční‘ vstupenky,“ sdělila nám ředitelka Aquapalace Praha Vladana Horáková při pohledu na téměř liduprázdný vodní svět. Obrázek však mohl být matoucí, protože se nám naskytl ve všední den a v „hluchém“ mezičase. V prostoru saunového světa byl už přitom provoz podstatně čilejší.

Fanoušci Feyenoord Rotterdam pochodují na Slavii.
OBRAZEM: Radikální fanoušci nizozemského Feyenoordu pochodovali do Vršovic

Další nucené uzavření akvaparku, jehož součástí je i hotel a další služby, by Horáková vnímala jako trest pro firmu a hlavně pro všechny lidi, kteří jsou nápomocni zápasu s epidemií koronaviru. „Hlavně abychom nemuseli po loňsku a letošku znovu zavírat. Náklady kolem vypouštění a opětovného napouštění bazénů jsou enormní a vládní kompenzace zvažované v tuto chvíli slabší než dříve,“ pokračovala manažerka, podle které není další „lock down“ jistý, protože členové dosluhující ani nastupující vlády „nechtějí ztratit tvář“.

Online reportáž

Dosavadní zájem o služby čestlického areálu od poslední nucené pauzy hodnotí vedení podniku jako vynikající. „Přestože návštěvníci už delší dobu musejí prokazovat bezinfekčnost a my zase dbáme na držení rozestupů a podobně, tak k nám v minulých měsících chodilo zhruba o desetinu více lidí než v předcovidovém roce 2019,“ dodala Horáková, která také upozornila na trvající provoz testovacího a očkovacího centra přímo ve vstupní hale akvaparku. Místní očkovací tým funguje i jako mobilní, dvakrát týdně vyjíždí na říčanskou radnici, a zvládá aplikovat vakcínu proti koronaviru několika stovkám lidí denně.

V centru akvaparku jsme ve středu kolem patnácté hodiny potkali i Petru s Jakubem. „Nečekal jsem, že tady budeme skoro sami. My všechna opatření proti koronaviru respektujeme a i ta nová pravidla uznávám. Byť jako podnikatel vím, že je to pro byznys bolestivé. Obávám se, že vzhledem k vývoji dříve nebo později přijde celkový lock down,“ svěřil se Jakub. Jeho partnerka doplnila, že nikdo z jejich nejbližšího okolí nemá v tuto chvíli přístup ke službám jako jsou bazény nebo hospody zapovězený. „Všichni jsou buď očkovaní nebo prodělali covid. Mimochodem byli nemocní teprve nedávno. Pouze jedna kolegyně v práci je silně ovlivněná dezinformačními weby a očkování považuje za zlo. Domluvila jsem se s ní, že se už o tom nebudeme spolu bavit,“ prohlásila Petra.

Pietní shromáždění k uctění památky obětí holocaustu a 80 let od prvního transportu židovských občanů do ghetta Terezín. - Masarykovo nádraží, Praha.
Před osmdesáti lety odjel první transport do Terezína. A pak ještě dalších 525

Recepce fitness centra v Aquapalace Praha potvrdila, že od začátku týdne byl pokles návštěvnosti malý. „Jde o jednotky lidí, řekla bych do deseti procent klientů. Každého, kdo přijde, prověříme pomocí aplikace Tečka. Když doloží bezinfekčnost držitel permanentky, příště už se prokazovat nemusí, ukáže jen permanentku. Jednoho zákazníka jsme museli odmítnout poté, co chtěl vstoupit s platným antigenním testem,“ doplnila pracovnice recepce fitness centra.