Ismailová byla odsouzena na 7,5 roku za údajné daňové úniky, nelegální obchodní činnost a zneužití pravomoci. Kritici režimu pokládají její uvěznění za odvetu za to, že informovala o podnikání rodinného klanu prezidenta Ilhama Alijeva. V Ázerbájdžánu podle organizace Člověk v tísni stále zůstává asi 80 politických vězňů.

Happening v Praze 

„Vědomí, že svět se o jejich případy zajímá, je v jejich nelehké situaci velmi posiluje. Zájem mezinárodní veřejnosti může zároveň v případě příznivých okolností vést i k jejich propuštění na svobodu," uvedla Ivana Skálová, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni, který akci pořádal.

Happening u stánku s plakátem s fotografií Ismailové a velkým dortem ve 13.00 hodin zahájily přibližně dvě desítky aktivistů zpěvem písně Happy Birthday. Postupně přilákali kolemjdoucí, kteří si brali kousky narozeninového dortu a na rozdávané pohlednice psali pozdravy novinářce. Podle organizátorů akci natáčenou on-line sledovala na facebooku.

Akce se konala v rámci mezinárodní kampaně na podporu lidských práv v Ázerbájdžánu Sport for Rights. Podobné akce zorganizovali symbolicky ve 40 světových metropolích, například Berlíně, Paříži, Londýně, Washingtonu, Istanbulu, Moskvě či Minsku. Dnes ráno se podobná akce uskutečnila v Brně.

Ismailová je přední moderátorka ázerbájdžánské redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Stojí za investigativní prací, která odhalila utajované obchodní vztahy vládnoucí rodiny Ilhama Alijeva.

Laureátka světové ceny

„Jediný způsob, jak dokázat špatnost represivního režimu, je pokračovat v odkrývání korupce a pokračovat v ochraně práv utlačovaných. Ano, člověk za to zaplatí určitou cenu, ale stojí to za to," napsala v jednom z dopisů z vězení držitelka ocenění mezinárodní organizace Human Rights Watch a PEN-klubu, která obdržela počátkem května světovou cenu za svobodu tisku, kterou jí za významný přínos k obraně svobody slova udělila Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

Novinářka, které se v ruskojazyčných médiích přezdívá i „ázerbájdžánský Havel", se měla předloni na podzim zúčastnit pražské akce Forum 2000. Úřady jí však odletět do Prahy neumožnily.

Čtěte také: Lidé z Kliniky převzali od Charty 77 cenu za občanskou statečnost