„Zůstáváme, protože nechceme, aby se z Kliniky stal jenom další z mnoha developerských projektů, které ověnčují Parukářku. Kanceláře státní firmy, které lidem v okolí nic nedají, můžou najít místo v jakémkoliv z tří stovek domů v Praze, které zejí prázdnotou,“ uvádí členka kolektivu Tereza Virtová.

Objekt byl prázdný od roku 2009

Opuštěný dům v Jeseninově ulici obsadili aktivisté v roce 2014. Podle nich byl objekt prázdný už od roku 2009 a byl používaný bezdomovci. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a SŽDC požadují po aktivistech částku skoro milion korun za bezdůvodné obohacení. Soud o platební povinnosti doposud nerozhodl. SŽDC chce objekt rekonstruovat a proměnit na kancelářskou budovu. Aktivisté ovšem tvrdí, že to nebude dlouho trvat a dům bude zase prázdný.

Na středeční oznámení aktivistů zareagoval místostarosta Prahy 3 Alexandr Bellu (ODS). „Ukazuje se, že aktivistům jde jen o to vyvolávat konflikt a vyprovokovat střet s policií. Takové řešení by mě osobně netěšilo, ale dost možná bude nezbytné. Zákony však v naší zemi musí platit pro každého. Nelegální okupace Kliniky musí skončit,“ uvedl Bellu. „Představte si, že byste spáchali zločin nebo přestupek, soud by vás za něj potrestal a vy se proti tomu bránili protestováním a pokračováním nelegální činnosti. To by přece bylo absurdní,“ dodal místostarosta.