Protestem chtěli aktivisté upozornit také na pokračující ruskou anexi Krymu a na soud s ukrajinskou vojenskou pilotkou Nadijou Savčenkovou, kterou ruský soud uznal vinnou z vraždy dvou ruských novinářů.
Panáci s obličeji prezidenta Zemana a ruského prezidenta Vladimira Putina měli podle nich symbolizovat takzvané zelené mužíčky, tedy neoznačené Putinovy bojovníky.
Poprvé se označení objevilo během krymské krize, kdy neoznačené jednotky obsadily vojenská zařízení a politické instituce. Původně byly jednotky považovány za místní domobranu, později ale Putin přiznal, že šlo o ruské vojáky.
„Chceme dnes poukázat na to, že tito zelení mužíčci už nemusejí být jen zelení. Tito neoznačení a nepřiznaní bojovníci, které má dnes Putin již po celé Evropě, ji ohrožují a podkopávají. Nejsou to jen vojáci a tajní agenti, jsou to také novináři a propagandisté, lobbisté a politici," uvedla skupina v tiskovém prohlášení.
Aktivisté ze skupiny oMen
Skupina na sebe poprvé upozornila v říjnu roku 2014, kdy dali dva její členové na tiskové konferenci vlády své názory najevo tak, že svlečení do půl těla premiéra Bohuslava Sobotku vyzvali, aby bránil svobodu a nepomáhal Putinovi.
Proti Zemanovi protestovali v prosinci roku 2014, kdy ze Svatovítské katedrály vyvěsili transparent s nápisem „Zde sídlí Putinova loutka". Před rokem se několik z nich připoutalo k plotu ruského velvyslanectví v Praze.
Ukrajinská pilotka Savčenková byla v pondělí uznána vinnou z nezákonného překročení ruských hranic a z vraždy dvou ruských novinářů, kteří byli zabiti v létě roku 2014.
Obžaloba žádá pro čtyřiatřicetiletou Ukrajinku 23 let vězení, výši trestu však soudce podle agentury TASS ohlásí až v úterý, kdy má dokončit čtení verdiktu. Savčenková trvá na své nevinně.
Čtěte také: Asi stovka lidí se v Praze zúčastnila pochodu za monarchii