Známý aktivista za práva otců bojujících po rozvodu o své děti byl o 25 kg lehčí. O víkendu to na svých webových stránkách potvrdilo sdružení K213, v jehož čele Fiala stojí. Přijímat stravu Fiala odmítal zejména jako vyjádření odporu proti stavu justice, neoprávněnému věznění nepohodlných osob a popírání zákonnosti v České republice. Ukončení rekordně dlouhé hladovky potvrdili i zástupci Vězeňské služby ČR.

Příznivci – nejenom nespokojení otcové, ale i další občanští aktivisté – označují Fialu za neprávem zadržovaného vězně svědomí neboli politického vězně, k němuž se justice chová způsobem připomínajícím pokus o vraždu (v poslední době tato obvinění zesílila zejména v souvislosti s jeho transportem do věznice v Novém Sedle, kam bývají často umisťováni narkomani a či osoby s psychickými problémy; po lékařské prohlídce byl však eskortován zpět a později umístěn na Pankráci ve vězeňské nemocnici, kde je hospitalizován od 10. června).

Výrazně zesláblý Fiala, jenž prý za období bez přijímání tuhé stravy zhubl o 25 kilogramů, je podle svých přátel psychicky v pořádku a odezněly i křeče, které ho trápily ve středu. Nejbližší spolupracovníci Karel Berka, Martin Vadas a mluvčí sdružení K213 Jiří Štefek se o tom osobně přesvědčili při páteční návštěvě pankrácké věznice, kdy se se svým spolubojovníkem mohli setkat a hovořit s ním.

Na válečné stezce

Fiala, jež je s českou justicí dlouhodobě na válečné stezce a má vážné výhrady k činnosti soudů v hlavním městě i několika okresních městech ve středních Čechách a také k jejich personálnímu obsazení, se proslavil několika kontroverzními akcemi. K těm nejviditelnějším se řadily blokády soudních budov či svolání tiskové konference do kanceláře předsedkyně Krajského soudu v Praze na protest proti faktu, že se na nalézání spravedlnosti podílejí i lidé, kteří jsou úzce spjati s minulým režimem.

Zřejmě nejznámější je jeho útěk z jednací síně s částí spisu před dvěma roky poté, co během projednávání sporu o péči o svého syna prohlásil, že řešení případu odnímá české justici – kdy byl následně odsouzen za napadení příslušníků justiční stráže. S ozbrojenou ostrahou soudních budov měl ale v uplynulých letech více incidentů. Právě v souvislosti s jednám z těchto konfliktů, k němuž došlo v justičním areálu na pražských Míčánkách, je od února ve vazbě.

Mimochodem – neděle 19. června se připomíná jako Den otců. Ten si v Česku získává stále větší popularitu.

(zw)