Podle organizátorů „sídlí“ v metropoli a velkých městech, a ne „na ubytovnách“ ve Šluknovském výběžku. Pochody a akce v severních Čechách, které se kvůli napětí mezi většinovou populací a Romy konají již řadu týdnů, prý jen odvracejí pozornost od „(ne)činnosti vlády“.

Protestní shromáždění svolaly spolu s anarchisty sdružení Asociace ALERTA, Iniciativa Ne rasismu a hnutí Skutečná demokracie teď. Pořádající sdružení zorganizovala protestní akci zaměřenou proti rasismu a sociálnímu vyloučení na Palackého náměstí v Praze již počátkem října. Její účastníci se tehdy slovně střetli s demonstranty z Varnsdorfu na Děčínsku, kteří přijeli protestovat proti „diskriminaci naruby“.

Demonstrace začaly na severu Čech v polovině srpna, kdy se odehrály dva útoky Romů na Čechy. První protest v Rumburku přešel v sérii výtržností u domů obývaných Romy, pak se nepokoje přesunuly do Varnsdorfu. Demonstranti se při pokusu o pochod k ubytovnám Romů dostali několikrát do střetů s policií. Poslední akce se odehrály v sobotu v Ústí nad Labem a ve Varnsdorfu, kde lidé protestují již devět víkendů po sobě.

Čtěte také: Protiromské protesty přivezli Severočeši do centra Prahy