Do kontrol se zapojila všechna obvodní ředitelství i Hlídkový útvar, provádělo je tedy více než 64 strážníků. "Dle místní znalosti si hlídky vytipovaly lokality a časové úseky, které jsou z jejich pohledu nejvíce problematické," doplnila mluvčí městské policie Irena Seifertová.

S první kontrolní akcí, která se uskutečnila za začátku září, má tato druhá společné právě lokality, ve kterých bylo spácháno nejvíce prohřešků a to Prahu 1, 5, 11 s 12. V případě centra metropole jsou to častěji uživatelé koloběžek, se kterými se strážníci setkávali, v okrajových částech pak cyklisté.

„Opakovaně dokazujeme, že stížnosti Pražanů na bezohlednou jízdu elektrokoloběžkářů bereme vážně a situaci řešíme. S pomocí městské policie kontrolujeme dodržování pravidel a ukazuje se, že se uživatelé koloběžek učí, jak se mají na ulicích chovat. Tato poslední akce o víkendu jistě nebyla poslední,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda ke kontrolám v pražských ulicích.

Největším problémem je bezohlednost uživatelů

Těmi největšími problémy spojené s cyklisty i uživateli koloběžek jsou převážně jízda po chodníku nebo nerespektování dopravního značení. Tématem sdílených koloběžek se metropole potýká už delší dobu, zejména s parkováním. Pražané si také stěžují na nebezpečné a bezohledné chování uživatelů. Strážníci se i setkali s jízdou ve dvou lidech na jednom stroji nebo pod vlivem alkoholu.

Koloběžky Bolt - Staroměstské náměstí, Křížovnická , Sokolská
Praha řeší problémy se sdílenými koloběžkami. Středočeši je zavádět nechtějí

Výsledky obou akcí KOLOBĚŽKA

První kontrola (31.8. - 3.9.)

-1336 přestupků

-402 pokut ve výši 191 800 korun

-63 přestupků bylo oznámeno správnímu orgánu, zbytek řešen domluvou

Druhá kontrola (12.10. - 15.10.)

-719 přestupků

-141 pokut ve výši 46 700 korun

-17 přestupků bylo oznámeno správnímu orgánu, zbytek řešen domluvou