Akademickou prémii, která je zároveň nejvýznamnějším vědeckým grantem v Česku, předá laureátům předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová na slavnostním ceremoniálu. Mluvčí akademie Miroslava Kaňková uvedla, že ocenění vědci mohou v dalších šesti letech čerpat až pět milionů korun ročně na financování svého výzkumu. Nositel Akademické prémie získává i status hosta Akademického sněmu AV ČR po dobu poskytování finanční podpory.

Ilustrační foto
O inovacích ve firmách budou v Praze diskutovat odborníci

Cena je určena pro špičkové vědce

Prestižní cena je určena pro vědce, kteří patří mezi špičky i v mezinárodním měřítku. Minulý rok ji tehdejší předseda Jiří Drahoš udělil Pavlu Jelínkovi, odborníkovi na vlastnosti nanostruktur, a filozofovi vědy Ladislavu Kvaszovi.

Ilustrační foto.
Pražské planetárium zahájí Kosmický podzim, přijedou kosmonauti

O dva dny později udělí své ceny také dvě další instituce, které mají v Česku na starosti financování výzkumu. Grantová agentura ČR, která poskytuje podporu pro základní výzkum, předá ocenění pěti vědcům či vědkyním. Podle mluvčí této instituce Kláry Pirochové ceny dostanou řešitelé těch projektů, které byly ukončeny v minulém roce a poradci je předsednictvu agentury doporučili jako ty nejlepší.

Své ceny předá ve čtvrtek vybraným badatelům také Technologická agentura ČR, která financuje aplikovaný výzkum. Ocení čtyři projekty a jejich řešitele. Předseda agentury Petr Očko uvedl, že letos odborná porota vybírala z 38 projektů, které se dostaly do užšího výběru.

Řidiči mohou od soboty 16. září zaparkovat v nových podzemních garážích na pražské Letné. K dispozici je více než 800 míst, zhruba třetina z nich bude přednostně vyhrazena obyvatelům Prahy 7.
Praha 7 se dočkala parkoviště pod Letnou