Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová považuje dohodu za přelomovou. Odrazit b se podle ní měla na vyšší kvalitě doktorské práce. "Pro nás má význam i v tom, že budeme nyní moci lépe motivovat ty nejlepší doktorandy, aby zůstávali dál ve vědě," uvedla Zažímalová. Dodala, že akademie ráda spolupracuje s vysokými školami, protože jí to přináší možnost styku s mladými lidmi a prostředím vysokých škol.

Sídlo Akademie věd České republiky.
Akademie věd nabídla Senátu expertní stanoviska k vybraným normám

Spolupráce se může rozšířit i o chemii a informatiku

Podle rektora UP Jaroslava Millera spolupráci s AV ČR nejdříve pocítí doktorandi z oboru kunsthistorie. „S paní předsedkyní jsme ale diskutovali o tom, že bychom rozšířili spolupráci o další programy. Mluvili jsme o chemii, mluvili jsme o informatice," prozradil Miller.
Pro studenty doktorských programů dohoda znamená, že budou moci část studia strávit v některém z výzkumných ústavů AV ČR. Obě instituce spolupracují již nyní. Společně provozují například laboratoř růstových regulátorů, laboratoř optiky a část výzkumného centra regionu Haná. „Spolupráce je vynikající, posvěcená časem, proto jsme se s Akademií dohodli, že je čas posunout se dál," vysvětlil Miller.

Prezident Miloš Zeman jmenoval v Praze Evu Zažímalovou do funkce předsedkyně Akademie věd ČR.
Prezident Zeman jmenoval Zažímalovou předsedkyní Akademie věd ČR

Doktorské studijní programy mohou být podle novelizovaného vysokoškolského zákona a příslušného nařízení vlády z loňského roku realizovány ve spolupráci s AV ČR jen tehdy, pokud je to podloženo dohodou. Univerzita Palackého je nyní první univerzitou, která má takovou dohodu uzavřenou. Následovat bude zřejmě Univerzita Karlova, s níž nyní AV ČR jedná o podobném kroku.