Od 1. ledna 2008 do konce roku 2008 v metropoli přibylo 47 případů. Celkem je virem HIV nakaženo 456 Pražanů. Spolu s Ústeckým krajem tak Praha drží smutné prvenství v počtu nemocných.

Nejvíce lidí se nakazilo homosexuálním a bisexuálním stykem, a to víc jak padesát procent. Víc jak 31 procent se nakazilo heterosexuálním pohlavním stykem a 5 procent lidí onemocnělo po aplikaci drogy jehlou. Až jedna třetina pacientů navíc přichází v době, kdy se jedná o rozvinuté stadium nemoci.
Zdravotníci považují za alarmující také fakt, že klesla věková hranice žen, které onemocní virem HIV. V současné době se nejčastěji jedná o mladé ženy ve věku 20-24 let.

„Skutečný počet HIV pozitivních ale může být mnohonásobně vyšší. Na testy by měl přijít každý, kdo absolvoval nechráněný pohlavní, orální, nebo anální styk,“ varuje ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý. Podle jeho slov totiž řada lidí virus stále podceňuje a považuje jej především za záležitost gay minority a narkomanů. „ I když je pravdou, že v gay komunitě a mezi bisexuály je počet nakažených stále velmi vysoký, na HIV jsme si mohli sáhnout všichni,“ uzavírá ředitel.

Nový případ viru HIV zaznamenali v občanském sdružení Rozkoš bez rizika, kdy v rámci dne otevřených dveří nabízeli možnost testování i široké laické veřejnosti. „Zvýšený výskyt této nemoci ve velkoměstech jako je Praha, je normální. Ty počty jsou sice alarmující, ale nejedná se o čísla katastrofická,“ uklidňuje Pražany ředitelka občanského sdružení Hana Malinová.

Kde hledat pomoc

Bezplatná AIDS linka: 800 144 144

Bezplatná nonstop linka pomoci AIDS: 800 800 980

Česká společnost AIDS pomoc:
Dům světla, Malého 3/282, Praha 8-Karlín
www.aids-pomoc.cz
Tel. 224 814 284

Státní zdravotní ústav
Šrobárova 48
Praha 10
Tel.: 267 082 473