Opoziční zastupitel a předseda kontrolního výboru Bezděk řekl, že nemá problém s tím, když mu zastupitelstvo něco uloží. "Přijměte si jakékoliv usnesení, které považujete za vhodné, máte 50 hlasů," řekl na adresu koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců.

Heřmanský uvedl, že o dnešním usnesení zastupitelů se společnost dozvěděla z médií a nikdo se na ní zatím neobrátil. Agrofert je také přesvědčený, že vůči žádnému z odběratelů nebyl ve střetu zájmů. "Nevidíme tak důvod, aby školy přišly o dotace," doplnil mluvčí.

Ministerstvo pro místní rozvoj na počátku roku rozhodlo, že pět projektů čtyř příspěvkových organizací v dotačních řízeních kvůli porušení zákona o střetu zájmů u veřejných zakázek neproplatí nebo neproplatí plně. Rozhodnutí se týká pěti projektů. Vyšší odborná škola a Střední odborná škola v Březnici pořídila traktor s čelním nakladačem a další mechanizační techniku za 2,4 milionu korun.

Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola v Benešově nakoupila za 2,7 milionu kloubový nakladač, návěs a traktor pro výuku autoškoly. Školní statek Středočeského kraje ve dvou projektech vysoutěžil šest traktorů, dohromady za téměř 17,3 milionu korun. Střední odborná škola a učiliště v Nymburku nakoupila techniku zhruba za pět milionů korun.

"Všechny naše organizace měly původně čerpat peníze z evropských fondů, nicméně o dotaci, která měla pokrýt nákupy z podniků v rámci holdingu Agrofert, s největší pravděpodobností definitivně přijdou," uvedl radní pro vzdělávání a sport Milan Vácha (STAN).

"Proto jsme dnes jako zastupitelstvo kraje pověřili předsedu klubu hnutí ANO 2011, aby s Agrofertem jednal o tom, zda by příspěvkovým organizacím za neproplacenou dotaci poskytl v odpovídající výši finanční dar. Důvodem neproplacení je dle ministerstva právě střet zájmu předsedy hnutí, proto pověření směřuje předsedovi tohoto zastupitelskému klubu," dodal Vácha.

Krajské příspěvkové organizace se proti rozhodnutí o neproplacení dotací snaží bránit. V případech, kdy bylo již podáno odvolání, jim ale nebylo vyhověno a stále platí rozhodnutí o neposkytnutí dotace.

O možném Babišově střetu zájmů se mluví prakticky od jeho vstupu do politiky a zejména poté, co se v roce 2013 jeho hnutí dostalo do Sněmovny a Babiš v lednu 2014 usedl do křesla ministra financí. Agrofert, jehož byl tehdy majitelem, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Babiš v únoru 2017 vložil akcie Agrofertu do svěřenských fondů.