V poslední dubnový den otevřou brány do letošní sezony Žluté lázně v Podolí. Týden před první zdejší akcí, kterou budou tradiční Čarodějnice, představily veřejnosti novinky letošního programu.

Areál na břehu řeky Vltavy se pro veřejnost vrací v plné síle po loňských nepříjemnostech způsobených povodněmi. „Celý prostor se před rokem ocitl pod vodou. Díky zdejším zaměstnancům a pomoci ochotných dobrovolníků se nám brzy podařilo znovu otevřít a lázně mohly provizorně fungovat, doufáme ale, že letošní počasí bude vlídnější,“ říká ředitel společnosti Taiko, která provozuje Žluté lázně, Milan Heidler.

Molo, plavidla 
i romantické posezení

S řekou souvisí i jedna z novinek letošní sezóny, totiž redukce velkých přistávacích mol pro parníky. „V části lázní proti proudu Vltavy stála mola dvě, letos tu bude jen jedno. Lepší propojení areálu s řekou a zároveň dořešení prostoru velké písečné pláže naopak zajistí nové dvaatřicet metrů dlouhé 
a čtyři metry široké molo k širokému využití,“ informuje architekt Žlutých lázní Pavel Kocych.

Nové molo usnadní lidem přístup do vody, poslouží 
k uvázání plavidel, a zároveň umožní příjemné večerní posezení na úrovni hladiny Vltavy. „K molu bude navíc připojen speciální party vor s grilem pro deset lidí,“ uvádí Kocych.

Akce pro všechny generace

Podle ředitele Žlutých lázní Milana Heidlera bude areál i letos podporovat nastolený trend, aby jej navštěvovali lidé různého věku i vkusu. „Sám jsem třeba zvědavý, jak bude na travnaté pláži znít Talichova komorní filharmonie,“ zmiňuje Heidler jednu z premiérových akcí. Koncert symfonického orchestru proběhne na konci srpna, ještě před tím se zde 
v červnu uskuteční mim jiné koncert skupiny Chinaski či sportovně-hudební akce Wake jam.

14. června budou lázně cílovou metou pochodu proti rakovině prsu, při němž vystoupí mimo jiné skupina Support Lesbiens či Lenka Filipová.

Od léta bude ve Žlutých lázních opět promítat letní kino. „Každé úterý se budou střídat italské snímky ze současné tvorby i ze zlaté éry italského filmu,“ sděluje programový ředitel Jan Žampa.

Mezi další aktivity, na které letos pořadatelé lákají, patří 17. ročník Pražského festivalu dračích lodí, který se odehraje 
o posledním květnovém víkendu, 31. května pak bude volnočasový areál hostit komiksový den a v září třeba zabijačkové hody.

Nabídka sportovních aktivit

Nedílnou součástí Žlutých lázní jsou sportovní aktivity. 
K tradiční nabídce letos přibudou novinky určené zejména milovníkům adrenalinu. „Nabídku „boardových“ sportů 
v areálu doplní vodní lyžování a wakeboarding,“ informuje provozní ředitel Petr Hozák.

„Podél travnaté pláže na trati dlouhé 120 metrů si může každý vyzkoušet jízdu po vodě 
s lanem na speciálním navijáku. Hrazda jezdce na wakeboardu potáhne, může vyvinout rychlost až třicet kilometrů za hodinu,“ popisuje Hozák. Zkušenější jezdci budou mít k dispozici i malou rampu ke skákání, začátečníkům pak zdejší zaměstnanci pomohou a poradí.

Čarodějnice odstartují multižánrové léto

Multižánrové léto ve Žlutých lázních začne ve středu 30. dubna, kdy přivezou na koštěti bohatý program Čarodějnice. „Odpoledne pro děti začne ve 14 hodin, potrvá až do 21 hodin. Malé účastníky zavede Divadlo Mazec do tajemné sluje čarodějnice Holiny, která je bude učit kouzlit," sděluje Jan Žampa.

Pro dospělé účastníky vystoupí na travnaté pláži skupina Dilated, kapela So Fine a dívčí uskupení The Apples. „Slavnostní vatru, která při Čarodějnících nesmí chybět, zažehneme v půl osmé večer," dodává programový ředitel.

Co dál nabízejí Žluté lázněProstory pro sportovní aktivity jako plážový volejbal, stolní tenis, obří šachy nebo pétanque.

Dětský koutek.

Půjčovnu sportovního náčiní - šlapadla, paddleboardy, in-line brusle, koloběžky, jízdní kola, wakeboardy aj.

Restaurace a občerstvení s klasickou kuchyní i s pochutinami inspirovanými Středomořskou kuchyní (novinkou bude mj. carpaccio z červené řepy, kebab nebo salát s cizrnou).

V prostorách restaurací a barů je možné uspořádat svatby, teambuildingy a jiné firemní a soukromé akce.

Zpěvačka Radka Fišarová: Do Žlutých lázní mě zvou známí na beach volejbal, radši se ale jen dívám

Vůbec poprvé se letos v létě v areálu Žlutých lázní představí pětatřicetičlenný orchestr. Speciální open-air koncert se bude konat 27. srpna a spolu s Talichovou komorní filharmonií na něm vystoupí také zpěvačka Radka Fišarová.

Zpěvačka Radka Fišarová

S Talichovým komorním orchestrem budete v lázních zpívat poprvé. Kdo vás přiměl ke spolupráci a jak se na koncert pod širým nebem těšíte?

Oslovil mě manažer orchestru pan Smutný, moc mě to potěšilo, protože mám ráda propojování žánrů a bourání zaběhnutých kolejí. Což koncert určitě bude splňovat, není běžné, že se zdejší návštěvníci setkají na břehu řeky vedle hřišť na beach volejbal s orchestrem. Žluté lázně mám spojené s krásným počasím, sluncem, létem, smíchem a vůbec samými pozitivními věcmi.

Jaký připravujete repertoár?

Koncert se ponese v šansonovém, francouzském stylu, přidám ale i několik vlastních skladeb v češtině. Spolu se mnou a orchestrem vystoupí i akordeonista Alexander Jasinski a seskupení Jazz Trio, s nimiž pravidelně vystupuji, takže dojde k propojení více žánrů. Ve výsledku to asi bude hodně multifunkční záležitost.

Chodíte sama do Žlutých lázní jako návštěvník?

Občas ano. Většinou mě sem lákají známí na beach volejbal, což ale odmítám, protože na tento sport jednak nemám výšku, a také se docela bojím, protože hraji na piano a potřebuji mít ruce v pořádku. Občas ale do areálu Žlutých lázní chodím sportovní utkání sledovat a několikrát jsem zde byla i na charitativních akcích.

Zaujalo vás něco z programu, který pořadatelé chystají na letošní sezónu?

Líbí se mi adrenalinové sportovní aktivity na vodě, i když bych se asi neodvážila aplikovat je sama na sobě. Zaujaly mě i podzimní zabijačkové hody. A vůbec zdejší gastronomie, to je paráda.

Ani jiné sporty, méně adrenalinové, byste nevyužila?

Asi jen stolní tenis, ten bych zvládla (směje se).

Co plánujete na léto vy sama, vyrazíte na nějakou dovolenou?

Zčásti pracovní dovolenou si uděláme spolu s přítelem a synem Oskárkem v Českém Krumlově, ve zdejším amfiteátru s otočným hledištěm budu hrát už poněkolikáté Káču v představení Divotvorný hrnec. Na to se moc těším - přes den budeme jezdit na výlety a večer budu hrát. Jinak určitě v létě budeme na chalupě, kde je pořád hodně práce, a potom bych si přála vyjet na víkend do New Yorku. Nikdy jsem tam nebyla a moc mě to město láká.