Adopce zvířat v Zoo Praha. Infografika.Obyvatelé pražské zoo mají dohromady 3105 adoptivních rodičů a sponzorů, kteří loni zaslali 3428 peněžních darů. „Číslo je zhruba posledních deset let velmi obdobné, i když průměrná výše daru stále stoupá,“ komentuje program adopce zvířat Lenka Pastorčáková, mluvčí Zoo Praha.

Fakticky lze adoptovat jakékoliv zvíře, které návštěvník v zahradě uvidí, v nabídce je nyní asi 500 zvířat. Přičemž adoptovat mohou školy i firmy. Po dobu jednoho roku pak bude mít sponzor či adoptivní rodič jako drobné poděkování cedulku se svým jménem u daného zvířete a bude pozván na setkání sponzorů a přátel zoo.

Gorily a žirafy jsou drahé

„Nejadoptovanější jsou tradičně outloň váhavý, tučňák Humboldtův, surikata, komba ušatá, vakoveverka létavá a levhart obláčkový. Velká zvířata jako sloni, hroši, gorily a medvědi vedou hlavně u sponzorů, kvůli vysoké adopční částce,“ vysvětlila Pastorčáková. Z bezobratlých vede sklípkan, který má 13 pěstounů. Do první desítky se neprosadila gorila či žirafa, které se u návštěvníků těší velké oblibě. Důvodem je, že se na velká zvířata přispívá 30 až 50 tisíc korun. Liší se totiž od sebe podmínky pro adopci a sponzorství.

Adopční částky jsou pevně dané, pohybují se od tisíce korun výše, při sponzorství je částka libovolná od sto korun. Od investované sumy se odvíjí benefity. Za tisíc korun dárce obdrží listinu, fotografii a časopis, od dvou tisíc pak volnou vstupenku. „Největší zájem bývá před Vánoci, zpravidla činí třetinu všech adopcí. Hlavními tahouny poslední tradiční vánoční kampaně byly ovíječ filipínský, dracéna krokodýlovitá, kolpík růžový, myš čtyřpruhá a velemyš Heaneyova,“ vyjmenovala Pastorčáková.

Některá zvířata ale na své rodiče teprve čekají. Z celé pětistovky živočichů, které je možné adoptovat, jich bez adoptivního rodiče či sponzora zůstává 68. Ze savců je mezi nimi například tur anoa nížinný, který je v divoké přírodě ohrožen kácením pralesů. Nikoho nemá ani agama turkestánská či sladkovodní želva žlutočelá. Nejméně pak lidé přispívají ptákům.