O nejlepší nápad, jak se mohou česká města připravit na sucho, vedra nebo přívalové deště, může od včerejšího dne hlasovat veřejnost. Soutěž Adapterra Awards čítá čtyři kategorie – volná krajina, zastavěné území, pracovní prostředí a náš domov. Ve finále se utká 21 projektů, z nichž hned pět je z hlavního města.

Z území Prahy se celkem sešlo 22 projektů realizovaných hlavním městem Prahou, městskými společnostmi, městskými částmi, soukromými osobami i developerskými společnostmi.

„Mám velkou radost z toho, kolik projektů se do této soutěže přihlásilo. V loňském roce přijala Praha svůj klimatický závazek. Adaptační opatření na změnu klimatu patří mezi způsoby, jak jej naplnit a jak město na změnu klimatu připravit, aby bylo příjemnější k životu. Ode dneška může každý přidělit dva hlasy nejsympatičtějším finálovým projektům,“ říká náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Stromovka má nové vodní plochy

Mezi nimi je krajinný park v Ladech, který město vybudovalo na území mezi Biologickým rybníkem, Xaverovským rybníkem a dálnicí D8. Nebo pole Plužiny, příklad ekologického hospodaření na původně konvenčně obdělávané půdě.

Fotogalerie: Centrální prostor Královské obory Stromovka v Praze po obnově.

Porota vybrala též obnovu centrálního prostoru Královské obory Stromovka v Praze, kdy v rámci celkové rekonstrukce dna a hráze bývalého rybníka v parku Stromovka město obnovilo stávající vodní systém, vznikly nové vodní plochy s dřevěnými pochozími moly.

Asfaltový povrch parkových cest byl nahrazen mlatovým povrchem. Nově byly zrealizovány rozsáhlé krajinářské terénní modelace, na které navázalo založení květnaté louky a trávobylinných společenstev. Bylo vysazeno mnoho domácích i zajímavých sbírkových dřevin, které z parku vymizely po opakovaných povodních.

Mezi metropolitními finalisty jsou též dva projekty soukromých investorů – SUOMI Hloubětín a ČSOB Kampus. První z nich navazuje na území kolem Rokytky s jedním z prvních opatření na zadržování dešťové vody. Druhý zapadá do okolí Radlického údolí, kde kopíruje reliéf svahu a díky použitým materiálům dokonale splývá s okolím.

Hlasovat je možné na webu soutěže až do konce září. Šestice vítězů si své ocenění převezme 4. listopadu.

Fotogalerie: Stavba centrály ČSOB – ČSOB Kampus byla navržena tak, aby byla v souladu s okolím Radlického údolí.