Vedra, bouřky, přívalové deště, záplavy či tornádo budou podle vědců sužovat zemi čím dál častěji. Soutěž Adapterra Awards hledá cesty, jak se na podobný charakter počasí připravit. „Bouřlivý červen a horký červenec ukazuje, jak je důležité být připraven na výkyvy počasí. Těchto událostí bude přibývat, musíme se s tím vyrovnat. Ta města, která budou připravena, budou méně trpět škodami,“ přiblížil Martin Ander z Nadace Partnerství, která akci pořádá.

Soutěží se ve čtyřech kategoriích: volná krajina, zastavěné území, pracovní prostředí, náš domov a projekt na území Prahy. Ve finále se utká 18 projektů, z toho jsou čtyři v Praze, jedná se o Krajinný park Lítožnice, Šetrné zemědělství v Praze 12, Mosaic House Design Hotel a Pavilon tropického zemědělství na ČZU.

Projekt Šetrného zemědělství v Praze 12 se do finále probojoval díky kombinaci několika způsobů péče o zemědělskou krajinu. Část svých pozemků totiž městská část propachtovala ekologickým zemědělcům a o některé se stará sama s občany na komunitních akcích. „Na pozemku, kde se dříve sela řepka, jsme společně vysadili permakulturní sad s 60 ovocnými stromy a 67 keři. Občanům je plocha volně přístupná a mohou si zde pěstovat zeleninu a bylinky,“ přiblížila místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (za Piráty s podporou Zelených).

Mosaic House Design Hotel

Zcela jiným typem ekologického projektu je Mosaic House Design Hotel v centru Prahy. Budova ve staré zástavbě využívá ke svému provozu nejrůznější moderní technologie, jako je například princip tzv. šedé vody, při kterém se odpadní voda z koupelen a záchodů používá k ohřevu vody v topení, vyhřát ji dokáže ze 7 °C na 21 °C a do kanalizace odteče až po předání tepla ve výměníku. „Naše technologie fungují na pasivním standardu. Žaluzie se automaticky stahují při přímém slunci. Hotelové střechy a terasy jsou osázeny zelení, která funguje jako přirozená klimatizace,“ přiblížila ředitelka hotelu Hana Stoličková.

O vítězeném projektu rozhodne odborná porota i lidé ve veřejném hlasování prostřednictvím webu. Hlasovat je možné až do 15. října. Slavnostní vyhlášení vítězů pak proběhne 4. listopadu. Soutěž se v průběhu let stává stále populárnější, zatímco do prvního ročníku se přihlásilo 50 projektů, nyní jich soutěží dvakrát tolik.

„Projekty jsou zcela v duchu našeho klimatického závazku, konkrétně jeho části o adaptačních opatřeních na změnu klimatu. Přispívají k tomu, aby Praha a celá naše země zůstaly i v budoucnu příjemné a udržitelné místo pro život,“ dodává náměstek pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Střední Čechy

Ve středních Čechách se utkají tři projekty, jedná se o dům pro seniory Domov Podhradí, Projekt 200 kilometrů alejí na Podblanicku u Vlašimi a Nepasečné hospodaření v lesích u Klokočné. Poslední jmenovaný projekt se rozkládá na 400 hektarech lesa, kde se dřevo již po tři desetiletí těží výběrově. „Nevznikají žádné holiny a paseky a lesní porost má dvě až tři etáže. Nedochází k žádnému plošnému kácení a výsadbě monokultur, zalesňování probíhá přirozenou obnovou,“ uvádí se na webu Adapterra Awards.