Našli byste ji v přízemí pětipatrového secesního domu s prvky kubismu a zachovalými středověkými sklepy. Vybavení samotné lékárny je více než sto let staré, její historie ale ještě mnohem hlubší.

Adam ji vlastnil jen krátce

Apatyka se na spodním konci Václavského náměstí nalézala už od počátku 16. století. Po několik set let byla známa jako U Ptáka Noha. Ve druhé polovině 19. století se však novým vlastníkem stal Václav Adam a dal podniku jméno, pod kterým ho známe dnes. Tak tomu zůstalo, ačkoliv se majitelé ještě několikrát změnili. V roce 1911 koupili budovu manželé Kalousovi. Bydlení ve studeném starobylém domě jim ale záhy přišlo nepohodlné a rozhodli se ho proto zbourat a nahradit modernějším. Jediné, co zůstalo zachováno, byly hluboké gotické sklepy, kde se po dlouhá léta skladovaly léky.

Oslavy sta let sokolského kina Vzlet.
OBRAZEM: Kino, které vydělalo na vršovickou sokolovnu, slaví sto let

Součástí přestavby bylo i náměstí

Návrhu a stavby domu se chopili architekti Matěj Blecha a Emil Králíček, kteří mu vtiskli pozdně secesní, kubistické i moderní prvky. Na první pohled zaujme průčelí, které zdobí plastiky titánů a gryfa. Také interiér stojí za nahlédnutí. Léky jsou uloženy v dobovém intarzovaném nábytku a stěny zdobí keramické lunety s labutěmi. V době, kdy rekonstrukce vrcholila, přišel pražský magistrát s požadavkem, aby bylo upraveno i zpustlé zákoutí za domem. Tak vznikla část dnešního Jungmannova náměstí včetně slavné kubistické lampy, která je světovým unikátem.

Místo bytů kanceláře

Vrchní patra nově plně odpovídala požadavkům rodiny Kalousových, která dům vlastní dodnes. Nechybělo dřevěné obložení stěn, antické sloupy, křišťálové lustry, pohodlný kožený nábytek. Mnohé se jako zázrakem dochovalo do dnešní doby, ačkoliv byl dům po komunistickém převratu rodině zabaven. Právoplatným majitelům se opět vrátil až v restituci po roce 1989. Lékárna v přízemí stále funguje, na místě bytů ve vyšších patrech jsou dnes kanceláře.