V programovém prohlášení koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) je uvedena v sekci Odpovědný rozvoj Prahy jediná věta: „Zasadíme se o omezení vizuálního smogu.“ Nyní radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě) se stranickým kolegou Pavlem Čižinským, který vystřídal na radnici centrální městské části Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), prostřednictvím reportáže České televize představili konkrétní plány.

„Znáte to: nevzhledné vývěsní štíty, kýčovité reklamy na historických budovách… Vizuální smog trápí centrum Prahy a je na čase s tím něco udělat. I přes omezenou podporu v legislativě se Praha 1 ve spolupráci s magistrátem a památkáři snaží tuto situaci zlepšit, aby centrum Prahy nepřipomínalo Disneyland,“ píše oficiální facebooková stránka radnice.

Ve směnárně na Václavském náměstí za jakoukoli transakci zaplatíte poplatek 28 procent, což je téměř třetina celé částky.
Praha nebude těžit z okrádání turistů. Pět směnáren v centru dostane výpověď

Třeštíková chce zřídit komisi pro veřejný prostor, která by se touto problematikou zabývala. Vedení Prahy taky plánuje novelizovat vyhlášku o pouličním umění, takzvaném buskingu. Kulturní radní vadí podle Pražského patriota především aktivity lidí s obřími bublifuky nebo těch, kteří jsou převlečení za ledního medvěda, pandu či lva v nadživotní velikosti.

Místo prodejny knih thajské masáže

Magistrát v tomto směru spolupracuje s jednotlivými městskými částmi. „Hlavními problémy současné vyhlášky je jednak nepřesná, respektive příliš široká definice takzvaného buskingu, a dále absence dostatečné kontroly dodržování již takto nedostatečných pravidel," sdělil starosta Prahy 1 Čižinský.

Pro Prahu je podle radního Jana Chabra (Spojené síly pro Prahu) nedůstojné, aby v centru města měla „matrjošky“.
Matrjošky a předražené směnárny dělají Praze ostudu. Radní ukončí smlouvy

Bratr volebního lídra uskupení Praha sobě a oblíbeného letenského starosty Jana Čižinského v televizní reportáži zmínil Štorchův dům. Budova se nachází na Staroměstském náměstí, na konci 19. století byla postavená ve stylu vladislavské gotiky a je kulturní památkou. Zhruba sto let sloužilo přízemí jako prodejna knih, nyní se zde poskytují thajské masáže. Zákazníky lákají třeba i červená srdíčka hned u vchodu.

Pivní turistika je čiré zlo

Další tahy v boji proti vizuálnímu smogu už koaliční rada podnikla. Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) ukončí nájemní smlouvy provozovatelům nepoctivých směnáren a prodejcům matrjošek či beranic v centru. A navíc - jak píše v titulku americký zpravodajský web Bloomberg, Praha už nechce být známá jen jako party město.

Antikonfliktní tým v akci.
Pražským „nočním starostou“ bude Jan Štern. Je zbytečný, tvrdí ODS

Magistrát proto zavedl po vzoru evropských metropolí funkci nočního starosty, Jan Štern má dohlížet na dodržování nočního klidu. „Situace se poslední dobou vymyká z rukou a lidé jsou teď zoufalí. Pivní turistika je čiré zlo. A není to jen hluk. Celé centrum vypadá jako cirkus,“ cituje Bloomberg radního centrální městské části Davida Skálu (Praha 1 sobě), který je se Šternem a dalšími v komisi nočního starosty. 

Už předchozí vedení radnice bojovalo například s pivními vozítky. Obyvatele pak ruší především účastníci tzv. pub crawl, což se dá volně přeložit jako proplouvání hospodami. Na (levnou) pivní zábavu lákají do Prahy zahraniční turisty také mnohé cestovní agentury. Nejhorší situace je pravděpodobné v Dlouhé ulici.

Praha 1 zřídila měřič hluku u Dlouhé ulice, aby bojovala proti rušení noční klidu. Opilí turisté se však na místě vsázejí, komu displej ukáže vyšší hodnotu.
Turisté si chodili k hlukoměru v centru Prahy zakřičet. Radnice „atrakci“ zruší