Praha podle primátorky novou atrakci tohoto typu nepotřebuje. „Jedno takzvané ruské kolo máme už na Výstavišti, to stačí. Myslím, že Londýn má také jenom jedno. Co kdyby náhodou Praha 11 nebo Praha 22 také schválila ruské kolo?

Příliš mnoho ruských kol

Pak bude Praha ve světě známa tím, že máme pět ruských kol," řekla Krnáčová s tím, že hlavní město má pro své návštěvníky připravenu celou řadu jiných lákadel.

„Myslím, že Praha má spoustu jiných báječných atrakcí a kvalit, které může nabídnout jak svým obyvatelům, tak návštěvníkům a nemusíme stavět tuto atrakci na Praze 5," zakončila primátorka. Radnice páté městské části si za svým projektem i přes odpor z horních pater pražské politiky stojí.

Pětka nebuduje lunapark

„Paní primátorka asi nemá dostatek informací. Praha podle ní nepotřebuje další atrakci, jako je kolo na Výstavišti. V tom má pravdu, ale naším záměrem není budovat žádný lunapark," uvedl starosta pětky Radek Klíma.

Dodal, že jejich cílem není u Vltavy budovat pouť, ale přiblížit Prahu jiným světovým městům. Kolo by podle starosty pomohlo jak Praze jako celku, tak městské části. „Pomůže podle nás oživit náplavku a přilákat z Prahy 1 na naši městskou část turisty, kteří se pak možná přijdou podívat i na některé památky, které máme na naší straně Vltavy," shrnul.

Kolo nemá šanci na schválení

Optimisticky se k záměru nestaví ani ředitel magistrátních památkářů Jiří Skalický. Celý záměr by přitom musel získat povolení odboru památkové péče, protože stojí na území pražské památkové rezervace.

„Oficiálně jsme ještě žádný návrh neobdrželi, ale můžu říct, že to jednoznačně neodpovídá charakteru území. Dva tři pokusy o něco podobného už v minulosti byly, třeba na Letenské pláni nebo u hlavního nádraží. Byly s námi konzultovány a jednoznačně nebyly doporučeny. Podle našeho názoru zvlášť do památkové rezervace něco takového nepatří," uvedl pro Pražský deník Skalický.

Vyhláška podle památkáře hovoří jasně a v prostoru památkové rezervace neumožňuje umísťovat stavby, které by narušily pražské panorama. Podle Klímy by kolo panorama nenarušilo a místo na Smíchovské náplavce je pro jeho umístění naopak velmi vhodné.

Příběh betonových květináčů 

„Jsme na kraji památkové zóny, nejsou tam budovy, pouze zeď pivovaru, nezasahuje to do panoramatu Prahy. Myslím si, že lokalita je vybrána naopak velmi citlivě," míní. Příslušná povolení, včetně doporučení od památkářů, si bude nyní muset opatřit investor. Pokud by se mu to nepodařilo, městská část podle starosty odstoupí od desetileté smlouvy na pronájem pozemku, kterou s firmou, vzniklou letos v dubnu, uzavřela.

„Investor si případně může najít v Praze jiný pozemek. My bychom potom hledali jiný způsob, jak náplavku oživit," zakončil. Nejde o první projekt na Praze 5, který kritici od počátku označovali za absurdní.

Nejen mezi obyvateli městské části je legendární například příběh betonových květináčů, které se jednoho dne objevily v ulicích pětky, kde blokovaly prostor na chodnících. Původně v nich měly růst stromy. Po vlně protestů je nakonec radnice pětky „uklidila" do méně frekventovaných lokalit a dodnes se neví, co s nimi.

Čtěte také: Krnáčová: Praha vyhlídkové kolo na Hořejším nábřeží nepotřebuje