„Symbolické A na začátku znamená aktivita, akčnost a adrenalin. Chceme, aby tohle všechno a ještě mnohem více dokázal park Pražanům nabídnout,“ říká starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS).

Pro čtyři generace

A-park zpestří rodinám plány a nabídne řadu nápadů pro společnou aktivitu čtyř generací. V místě je plánován vodní svět, lanové centrum, dětské hřiště, in-line dráha, senior-park, pirátská loď, multifunkční sportoviště, horolezecká stěna, pláž i tobogány. Projekt je stále ve stadiu příprav a měl by být realizován v letech 2010 až 2014.

„Chceme nabídnout Pražanům unikátní park, kam se může jít pobavit bez výjimky celá rodina. Tak třeba maminka si zabruslí na in-linech, táta zahraje fotbálek, starší syn poleze v lanovém centru, mladší dcera se bude ráchat ve vodním světě a babička udělá něco pro svoji kondici v senior-parku,“ dodává Horálek.

Dvacet tisíc tun ledu

Společenské ledárny vznikly na popud pražských restauratérů, kteří v době neexistence ledniček potřebovali chladit nápoje i potraviny.

Původně se nacházely na Štvanici, na počátku 20. století bylo rozhodnuto o vybudování nových ledáren v Braníku. Byla zde postavena hlavní budova, lednice, kam se v zimě z Vltavy svezlo až 20 tisíc tun ledu. Izolovaná budova pak dokázala led uchovat po mnoho měsíců a restauratéři si sem pro led jezdili až do další zimy.

Vybudování Slapské přehrady v roce 1954 znamenalo konec zamrzání Vltavy, a tím i konec ledáren. Od té doby areál chátrá.