VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Praha

5.3.2018

Komplikace s déčkem? Praha nemůže vypsat výtvarnou soutěž na stanice metra

Situace kolem výtvarné soutěže na podobu stanic metra D se komplikuje. Praha a dopravní podnik (DPP) takovou soutěž vypsat nemohou, neshodly se na tom s Metroprojektem. V pondělí to uvedli starosta Prahy 7 a zastupitel Jan Čižinský a náměstkyně Petra Kolínská. Primátorka Adriana Krnáčová už slíbila, že se do jednání s firmou zapojí.

AKTUALIZOVÁNO
5.3.2018

Policejní potápěči pátrali v řece po munici. Objevili puškový granát z války

Od dnešního dne až do středy 7. března budou policejní potápěči prohledávat dno Vltavy pod Vyšehradskou skálou a hledat nevybuchlou munici. Chtějí tak předejít situacím, kdy výbušninu z řeky vyloví amatérský hledač kovů, k čemuž na tomto místě už v minulosti několikrát došlo. Po poledni se jim např. podařilo z vody vylovit puškový granát ze druhé světové války. 

5.3.2018

Nemocných chřipkou je po jarních prázdninách v Praze opět více, hlásí hygienici

Nemocných chřipkou v metropoli zase přibývá. Zatímco v období jarních prázdnin počet nemocných klesal, nyní je tomu naopak. Aktuálně je v metropoli případů akutního onemocnění dýchacích cest 1450 na sto tisíc obyvatel. Oproti minulému týdnu jde o nárůst o 16 procent. Uvedli to na svých stránkách pražští hygienici s tím, že vzestup nemocných se dá očekávat i v tomto týdnu.

5.3.2018

Starosta si staví předvolební pomník proti naší vůli, zlobí se Libeňští

Na první pohled to vypadá jako bohulibý záměr. Na zanedbaném náměstí před libeňským zámečkem se odkryje koryto říčky Rokytky a upraví tak, aby lákalo k procházkám či běhání. Několika místním občanským sdružením však vadí, že malý parčík za 15 milionů korun bude ze všech stran obehnán frekventovanou silnicí. Starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD) podle nich při prosazení svého cíle za pomoci stranického kolegy Petra Dolínka obešel městskou část i veřejnost. 

5.3.2018

NKÚ zjistil v Národním ústavu duševního zdraví účetní nedostatky

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) nevedl v letech 2014 až 2016 správné a úplné účetnictví, chybí mu totiž fungující vnitřní kontrolní systém. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle něj je nutné, aby se ministerstvo zdravotnictví, které je zřizovatelem ústavu, co nejdříve zabývalo jeho financováním.

5.3.2018

V 11 městech budou protesty proti Ondráčkovi v čele komise

V 11 českých městech se dnes v podvečer uskuteční protestní shromáždění proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Účastníci budou podepisovat petice za novou volbu předsedy komise, archy s podpisy ve středu organizátoři doručí do Sněmovny. Dnes očekávají účast desítek tisíc lidí.

5.3.2018

KRÁTCE: Začala oprava stanice Dejvická

Dopravní podnik zahájil stavební práce na obnově stanice metra Dejvická. Opravy se prozatím cestujících nedotknou. V jejich rámci jsou ale naplánované dva prodloužené víkendy, kdy budou vozy stanicí pouze projíždět.

5.3.2018

Jak na ucpané silnice: miniauta, která se spojí do autobusů

Zatímco Praha roky bezúspěšně řeší, zda letiště s centrem propojit metrem či rychlodráhou či jak zkrotit nepoctivé taxikáře a jak se postavit k novinkám typu Uber, světové metropole připravují způsoby dopravy, které pražským radním musejí připadat jako ze sci-fi.

5.3.2018

Čas změnil nádraží v ruiny. Šance na záchranu je mizivá

Staré nádražní budovy ztratily využití a chátrají. Šance na jejich obnovu je malá, a to i navzdory tomu, že v Praze vznikne dvacet nových zastávek.

4.3.2018

V Praze je evidováno přes 81 tisíc psů. Nejvíce na Praze 4

V metropoli je evidováno 81 440 psů. Je to o 19 104 méně než předloni. Mezi evidovanými zvířaty převažují feny. Nejvíce psů je evidováno na Praze 4 (7983 zvířat). V magistrátní evidenci je 75 989 chovatelů psů. Vyplývá to z magistrátního dokumentu pro vedení města.

4.3.2018

Lanovka na Petřín bude tři týdny mimo provoz. Projde pravidelnou revizí

Pokud si v následujícíh třech týdnech chcete dát romantické dostaveníčko v horní části Petřínských sadů, počítejte s tím, že z Újezdu půjdete pěšky. Od pondělí 5. března do pátku 23. března 2018 bude lanová dráha z Újezdu na Petřín mimo provoz z důvodu pravidelné jarní revize. Po opravách, údržbě a nezbytných kontrolách bude lanovka opět vozit cestující od  soboty 24. března 2018 od 9 hodin. Odstávky lanové dráhy provádí Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pravidelně vždy na jaře a na podzim, aby zajistil její bezpečný a spolehlivý provoz.  

4.3.2018

České cesty do vesmíru přiblíží výstava ve Štefánikově hvězdárně

Historii českého dobývání vesmíru přibližuje výstava ve Štefánikově hvězdárně na Petříně. Věnuje se nejen letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka před 40 lety, ale také méně známým projektům. Mezi ně patří družice MIMOSA nebo zkonstruovaný, ale nikdy nevypuštěný satelit czCUBE.

4.3.2018

Po tajemné vile na Florenci zbyla legenda o černém sluhovi a uťaté hlavě

Příběh, který se před námi začíná odvíjet, je plný tajemství. Odehrává se v místě, kudy denně projdou stovky Pražanů, aniž by měli nejmenší tušení, po čem šlapou. Nacházíme se v ulici Na Florenci v sousedství dnes už zbořené Poříčské brány. Kdysi dávno tudy vedly novoměstské hradby. A dokud je město před 150 lety nenechalo zbourat a nenahradilo je příjemnými parky, lidé se sem báli vkročit. Důvodem byla i historka, v níž hrají hlavní role záhadná vila a mouřenín.

3.3.2018

Studenti práv předvedli politický proces s generálem Sedláčkem

Rekonstrukci politického procesu, v němž byl na doživotí odsouzen důstojník československé armády Tomáš Sedláček, v sobotu předvedli studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V porotní síni Vrchního soudu v Praze studenti v rolích obviněných, prokurátorů i soudců na základě dochovaných záznamů přiblížili průběh soudu i Sedláčkův životní příběh. Rekonstrukce byla součástí programu festivalu proti totalitě Mene Tekel.

3.3.2018

Mrazivé počasí končí, odpoledne už bude nad nulou

Mrazivé počasí posledních dní končí. V následujících týdnech už by měly být odpolední teploty nad nulou. V závěru března se může při jasné obloze oteplit i nad 15 stupňů Celsia. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

3.3.2018

Pomoc někdy nadělá víc škody než užitku

Záchranné stanice pro volně žijící živočichy mívají na jaře napilno. Vysoké procento zvířat v ohrožení tvoří právě jarní mláďata. Nezanedbatelná část z nich je ale z přírody odnesena zcela zbytečně.

3.3.2018

Provoz na Libeňském mostě je částečně obnoven

Na Libeňský most se v sobotu vrátil tramvajový i automobilový provoz. Zhruba před měsícem byl kvůli havarijnímu stavu uzavřen. Vstup byl povolen pouze pěším. Technická správa komunikací (TSK) nechala nejpoškozenější části mostu provizorně podepřít.

3.3.2018

Připravuje se desátá Noc kostelů, pro věřící i Nikodémova noc

V letošním roce se 25. května uskuteční již desátá Noc kostelů. Akce, která se těší velkému zájmu nejen věřících, má návštěvníkům netradičně a nenuceně přiblížit křesťanství a vzbudit zájem o společenskou a kulturní hodnotu kostelů. V minulých ročnících Noc kostelů přilákala až na půl milionu návštěvníků, loni se otevřely brány bezmála 1.500 chrámů, kaplí a modliteben.

3.3.2018

KRÁTCE: Hygienici varují, v pražských školách se objevují vši

Období zimních čepic a šál přináší další nepříjemnost. Podle pražských hygieniků se ve školách začaly objevovat vši.

3.3.2018

Za Piráty bude o primátorský řetěz usilovat lékař Zdeněk Hřib

Pražští Piráti vybrali ve vnitrostranickém hlasování lídra kandidátky pro říjnové komunální volby. Strana skončila v podzimních sněmovních volbách v Praze druhá. Letošní chce vyhrát a získat post primátora pro sedmatřicetiletého absolventa lékařské fakulty Zdeňka Hřiba. Pro něj se vyslovila ve druhém kole těsná většina hlasujících z krajské buňky Pirátů, která má zhruba 120 členů.

3.3.2018

Špatně zaparkovaná kola často blokují centrum metropole

Počet volně odložených sdílených kol podle Prahy 1 v minulém roce stoupal. Problém je v nedostatku stojanů, městská část je ale ve správě mít nechce.

3.3.2018

Nové školy pro „Husákova vnoučata“ vzniknou v Hlubočepích i Praze 9

/INFOGRAFIKA/Silných ročníků u zápisu do prvních tříd stále neubývá a míst je nedostatek. Metropole proto potřebuje nové základní školy. Praze 5 například stačí zrekonstruovat budovu po zrušené devítiletce Pod Žvahovem, ale v Praze 9, na Zličíně a v Uhříněvsi musejí stavět na zelené louce.

3.3.2018

Uvězněn v mrazírenském voze a pieta za zavražděné: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 2. března 2018.

2.3.2018

Australská média pranýřují politiky, za večeři v Praze utratili desítky tisíc

Vysoký účet v pražském podniku Bellevue Restaurant, který loni v létě zaplatila delegace z Austrálie, zaujal v těchto dnech australská média. Podle nich daňové poplatníky Teritoria hlavního města Austrálie stála luxusní večeře v Praze téměř 2400 dolarů, což je podle aktuálního kurzu skoro 39 tisíc korun.

2.3.2018

Jak jsme žili v Československu: Strašnice - klidná čtvrť, kde se dobře bydlí

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Strašnic.

2.3.2018

Domácí násilí pozvolna přestává být tabu. Oběti ho stále častěji řeší

Jaký znásilnění? Vždyť si moje žena! Nikam nechoď, nebo se zabiju! Já tě naučím, kde máš místo!“ Domácí násilí má různorodou podobu. Psychický útlak, omezování, fyzické a emocionální týrání, postupné budování pocitu méněcennosti.

1.3.2018

Rybáři hlídají množství kyslíku v rybnících. Speciální opatření nejsou nutná

Pražští rybáři ani v zimě nezahálejí. Sledují čistotu vody, která přitéká do pražských rybníků a monitorují množství kyslíku ve vodě. Podle nich zatím nejsou potřeba žádná speciální opatření, která jsou běžná při dlouhotrvajících mrazech. Není ani možné prosekávání ledu, kvůli využití zamrzlých ploch při bruslení. Média o tom dnes informoval hospodář pražských rybářů Jindřich Vintr.

1.3.2018

Nocleženky zachraňují bezdomovce před umrznutím

Armáda spásy si pochvaluje prudký nárůst zájmu o tzv. nocleženky. Za nákup jedné v hodnotě sto korun může strávit člověk v nouzi jednu noc v teple noclehárny, kde k tomu dostane teplou polévku, možnost se osprchovat a případně i čisté oblečení.

1.3.2018

Vnitro se brání proti verdiktu o nezákonnosti zásahu policie

Ministerstvo vnitra podalo kasační stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu o nezákonnosti policejního zásahu proti dvěma mužům, kteří při návštěvě čínského prezidenta vyvěsili do oken své kanceláře tibetskou a tchajwanskou vlajku. Při sněmovních interpelacích to dnes potvrdil ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar.

1.3.2018

Olga Havlová bude mít na Žižkově svůj strom. Slavnostně vysazen bude 7. března

Praha 3 se zapojila do projektu Rok Olgy Havlové, který má za cíl připomenou odkaz bývalé první dámy vysázením 85 stromů, které jsou symbolem jejích nedožitých 85. narozenin. Slavnostní vysazení Stromu Olgy Havlové se bude konat ve středu 7. března v 15 hodin na Parukářce (Vrch sv. Kříže) a  zúčastní se ho kromě starostky Vladislavy Hujové i Monika Granje, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, a J. E. Mons. Václav Malý, biskup pražský, který požehná stromu. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT