VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Praha

16.11.2017

Pražané se mohou nechat zdarma otestovat na HIV a žloutenku

Pražští hygienici se zapojí do osvětové kampaně Evropský týden testování HIV a žloutenky. Akce proběhne v mnoha státech Evropy včetně České republiky. Zájemci se budou moci nechat příští týden zdarma otestovat na HIV infekci a žloutenku typu B, C. Ve čtvrtek o tom na svých stránkách informovali hygienci. 

16.11.2017

Jet na demonstraci metrem? Letos se cestuje jinak

Zajet o státním svátku demonstrovat či slavit do hlavního města nemusí být tak jednoduché jako obvykle – a následně o víkendu cestovat po Praze jakbysmet. Dopravní podnik totiž výrazně omezí provoz metra na trase C. Od pátku až do noci na pondělí bude kvůli výměně bezmála čtyř stovek dřevěných pražců za betonové a dalším pracím na opravě trati mimo provoz úsek mezi stanicemi Muzeum a Kačerov.

16.11.2017

Nejhonosnější nádražní čekárna v Česku hostila císaře i Masaryka

Císař František Josef I., československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo vynálezce Thomas Alva Edison. Všichni významní představitelé státu či hosté využívali luxusní vládní salonek na hlavním nádraží v Praze. V pondělí 20. listopadu se zde také setká šest kandidátů na prezidenta, a to předtím, než vyrazí na debatu Deníku. Ta se bude odehrávat netradičně ve vlaku.

16.11.2017

Pražští lesníci nabízejí vánoční jedličky v květináči. Na jaře poputují do lesa

Lesy hl. města Prahy zahájily prodej speciálních vánočních jedliček v květináči. Jedná se o 250 jedlí bělokorých a zhruba půlmetrové stromky pocházejí z lesní školky ve Staré Boleslavi. Při správné péči pak mohou být na jaře vhodné k vysázení do zahrady nebo lesa.

16.11.2017

Odvaha mu nechyběla. Architekt Černý posadil na střechu Emauz betonové skořepiny

František Maria Černý byl významným českým architektem, který tvořil v dobách první republiky. Do všeobecného povědomí se ale nejvíce zapsal poválečnou dostavbou vybombardovaného Emauzského kláštera na Slovanech. Vytvořil dílo unikátního rozměru a nadčasové kvality, které dodnes přitahuje pozornost kolemjdoucích.

16.11.2017

Praha si připomene události 17. listopadu

/INFOGRAFIKA/ Pochodem pravicových i levicových extrémistů, potyčkami, i kulturními akcemi a pietními shromážděními si v pátek Češi připomenou události roku 1939 a 1989. Celkem se v metropolina různých místech uskuteční 23 akcí.

16.11.2017

Praha počítá v návrhu rozpočtu na příští rok s rekordními výdaji

/INFOGRAFIKA/ Vedení Prahy připravilo návrh rozpočtu, který poprvé v historii překročil 70 miliard korun. Tradičně nejvíce peněz půjde do oblastí dopravy a školství. Na běžné výdaje, kam patří například náklady na rozšíření svozu komunálního odpadu či obnovu vozového parku dopravního podniku, plánuje město dát přes 53 miliard korun.

16.11.2017

Elektronické neschopenky: odstartují přesně za rok

V ordinacích tuzemských lékařů bude i nadále panovat „doba papírová“. Z povinnosti vydávat od ledna 2018 eRecepty se muži a ženy v bílých pláštích asi „nevyvlečou“, stejně tak je na jaře čeká EET, ale jedna potenciální starost jim ubude. Nemusí řešit takzvané eNeschopenky, jejichž zavedení letos v létě schválil parlament v rámci novely zákona o nemocenském pojištění.

15.11.2017

Ústavu organické chemie a biochemie hrozí milionové škody

Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd hrozí škoda v řádech desítek milionů korun kvůli pochybení jeho někdejšího zaměstnance. Bývalý zástupce ředitele ústavu podle serveru iHNED.cz v rozporu s pokyny nadřízených převzal od stavebních firem nově zrekonstruovanou budovu svého sídla v pražských Dejvicích. Rekonstrukce přitom nebyla dokončena, měla podle vedení ústavu řadu závad, a to proto ji nechtělo převzít. Ústav se proslavil zejména unikátním výzkumem chemika Antonína Holého.

15.11.2017

Demokratickému bloku nabízíme čtyři výbory, říká Faltýnek za ANO

ANO nabízí Demokratickému bloku, ve kterém se dnes pro účely ustavení Sněmovny sdružily ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, vedení čtyř sněmovních výborů. Strany si mohou tyto čtyři výbory vybrat ze šesti možností, zbývající dva by si rozdělily ANO a ČSSD. Novinářům to dnes řekl místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

15.11.2017

České dráhy vypraví první youtuberský vlak, určený je hlavně dětem

Deset známých českých youtuberů na jednom místě a navíc v jedinečném prostředí – to je projekt, který zatím nemá v Česku ani v Evropě obdoby. České dráhy vypraví na konci listopadu speciální vlak pro youtubery. Státní dopravce tím chce zacílit zejména na děti a mládež.

15.11.2017

Evropské protimigrační strany se sejdou v Praze

Nový model spolupráce budou na jednání v Praze hledat představitelé evropských protimigračních stran. Setkání, kterého se zúčastní například šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová a nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders, se bude konat v polovině prosince. ČTK to dnes řekl předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura.

15.11.2017

Vánoční trhy v centru Prahy nabídnou návštěvníkům zdobené hrnečky na svařák

Návštěvníci vánočních trhů na Staroměstském, Václavském náměstí i náměstí Republiky budou mít možnost vychutnat si svařené víno z keramických hrnečků. Existují v pěti provedeních s panoramatem Prahy a osobnostmi, které jsou s hlavním městem nějak spojeny. Keramické hrnečky budou nevratné a mohou posloužit jako suvenýr. Vánoční trhy na Václavském a Staroměstském náměstí začnou 2. prosince.

15.11.2017

Nejmenší srdeční pumpu lékaři zavedou hadičkou za pár minut

Nejmenší mechanickou srdeční pumpu lékaři zavedou hadičkou přes tepnu v třísle za pár minut, nemusí pacientovi otevírat hrudník. Přístroj umožní průtok čtyř litrů krve za minutu, čerpá ji z levé komory do aorty. Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) dnes v tiskové zprávě informoval, že srdeční pumpu Impella začal používat jako první v Česku.

15.11.2017

Smíchov bude mít nové kluziště. Od Vánoc do února zdarma

 Na náměstí 14. října na Praze 5 vznikne ke konci letošního roku nové kluziště asi na ploše 200 metrů čtverečných. Má stát na místě za Bazilikou sv. Václava. Kluziště bude zdarma. 

15.11.2017

Tomáš Bouška: V památníku politickým vězňům na Újezdě jsou cítit silné emoce

/ROZHOVOR/ V pátek 17. listopadu si Česká republika a Slovensko připomenou sametovou revoluci. Období, kdy skončil komunistický režim a začalo budování republiky na demokratických základech. Projekt Političtí vězni.cz ve spolupráci Airbnb nabízí turistům netradiční procházku Prahou, při které přibližuje osudy politických vězňů v bývalém Československu. Zakladatelem projektu je Tomáš Bouška.

15.11.2017

V centru Prahy hořela restaurace. Škody půjdou do milionů

V historickém centru Prahy zasahovali ve středu pár minut po půlnoci hasiči u požáru v restauraci. Hořela tu kuchyň ve třetím patře. Ve středu o tom informovali pražští hasiči na svých stránkách.

15.11.2017

Taxikáři středeční protest odvolali. Chtějí ale jednání na magistrátu

Sdružení českých taxikářů odvolalo středeční protest v Praze proti službám typu Uber. Chtějí ale okamžité jednání na magistrátu za účasti policie a médií. Kontroly, které provádějí úředníci společně se strážníky, prý postihují více taxikáře, než řidiče, kteří jsou sjednávání přes internetové aplikace. Médiím to řekl zástupce sdružení Petr Polišenský. O zrušení protestu informovali taxikáři na sociálních sítích.

15.11.2017

Ve 35 městech se dnes koná poradenská akce Den bez dluhů

Se zvládáním dluhů by mohla dnes lidem pomoci poradenská akce Den bez dluhů. Koná se ve 35 městech ve vybraných pobočkách úřadu práce. Odborné poradenství je zdarma. Pořadatelé do šestého ročníku vybrali místa s největší nezaměstnaností a největším počtem exekucí.

15.11.2017

Rychlý internet v metru? Ve Vídni do konce roku, v Praze v nedohlednu

Ve všech stanicích i tunelech vídeňského metra budou moct pasažéři již za několik týdnů „svištět“ na internetu. Rakouské hlavní město má mobilní signál v podzemní dráze už od poloviny devadesátých let. Na začátku nového století nahradilo signál GSM vyspělejším 3G a teď přichází další upgrade, díky kterému se webové stránky načtou zhruba šestkrát rychleji.

15.11.2017

Developeři v hlavním městě rozjíždějí výstavbu nájemních bytů

Nájemní bydlení zůstávalo po léta na chvostu zájmu developerů. Důvodem byla hlavně pomalá návratnost peněz investovaných do výstavby. S generací mileniálů, narozených koncem minulého století, se však pohled na výstavbu moderních bytů k pronájmu začíná měnit. 

15.11.2017

Čtyři oblouky Negrelliho viaduktu se musí zbourat

/INFOGRAFIKA/ Zhruba půl roku za sebou a dva a půl roku před sebou má oprava nejstaršího železničního mostu v Praze. Už nyní je jasné, že čtyři klenby na Štvanici v tenisovém areálu vedle centrálního kurtu půjdou k zemi. Na jejich místě vyrostou nové. 

15.11.2017

Kauza školního tabla: kdo je muž, který hrozil prvňáčkům granátem

Petr Valouch, muž, který na internetu hrozil školákům granátem, bydlí v malém čtyřtisícovém moravskoslezském městě Brušperk, vzdáleném asi 20 minut autem od Ostravy.

14.11.2017

ÚSTR ocenil běloruského politika, spisovatelky i fotografa

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) dnes při slavnostním večeru v Senátu předal ceny za svobodu, demokracii a lidská práva. ÚSTR udělil ceny běloruskému opozičnímu politikovi Vincuk Vjačorkovi, slovenskému fotografu Tiborovi Kováčovi, in-memoriam slovenskému pilotovi Tugomíru Seferovičovi, historičce a spisovatelce Zoře Dvořákové a kunsthistoričce a spisovatelce Kateřině Tučkové. ÚSTR své ceny předává každoročně. Slavnostní večer doprovázel Spirituál kvintet.

AKTUALIZOVÁNO
14.11.2017

Vedení lidovců podpořilo v boji o Hrad Jiřího Drahoše

/ANKETA/ Celostátní výbor KDU-ČSL dnes doporučil voličům strany, aby v prezidentské volbě podpořili bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Novinářům to po jednání řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

14.11.2017

Observatoř v Libuši funguje už padesát let. Původně začínala v maringotkách

Meteorologická observatoř v Libuši funguje už padesát let. Původně šlo o několik maringotek. V současné době ji tvoří několik budov. V letech 2003 – 2004 se dočkala zatím největší rekonstrukce. V letošním roce se dočkala nového systému pro měření aerologických dat. Na úterní tiskové konferenci představil historii observatoře Český hydrometeorologický ústav. O významném výročí informovaly v úterý České noviny. 

14.11.2017

Profesoři reagují na Dukův dopis Okamurovi. Hanba, říká Putna

/DOPIS UVNITŘ/ Předseda SPD Tomio Okamura se na svém Facebooku pochlubil dopisem, který mu zaslal kardinál Dominik Duka, hlava české katolické církve.

14.11.2017

Praha jako velký kraj? Někteří politici o tom uvažují

Praha je celkem na úrovni kraje, ale volí při komunálních volbách. V budoucnu by se to ale mohlo změnit. Politici chtějí termín voleb sladit s ostatními kraji. Mohly by se také měnit hranice metropole. V úterý o zvažované změně informoval server Idnes. cz.

VÍME PRVNÍ
14.11.2017

Cermat dál povede Zíka, i když komise doporučila Kleňhovou

Jak budou příští rok vypadat přijímací zkoušky na střední školy a státní maturita? To do značné míry závisí na Centru pro zjišťování výsledků ve vzdělávání Cermat. Ministerstvo školství právě ukončilo výběrové řízení na jeho šéfa.

14.11.2017

Armáda spásy je připravená na zimní pomoc lidem bez domova

Armáda spásy je s příchodem zimy připravená zahájit pomoc lidem bez domova, jestliže venkovní teploty klesnou pod nulu. V mrazivých dnech nabízí služby v azylových domech, denních centrech a noclehárnách. Celková denní kapacita přesahuje 2000 míst. Armáda spásy o tom informovala dnes na tiskové konferenci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT