Centrem dění oslav byla jako každoročně Národní třída. Sem lidé, včetně politiků, přicházeli už od rána aby zapálili svíčku nebo položili květiny k pamětní desce. Program, letos s mottem Časy se mění, odstartoval v 10 hodin tradiční Sametový brunch na ulici. Ve čtvrt na dvanáct dorazil na Národní třídu prezident Petr Pavel v doprovodu první dámy Evy Pavlové a připojil se k ostatním položením věnce u pamětní desky.

close Ve čtvrt na dvanáct dorazil na Národní třídu prezident republiky Petr Pavel s chotí Evou. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Ve čtvrt na dvanáct dorazil na Národní třídu prezident republiky Petr Pavel s chotí Evou.

"Jsem přesvědčen, že je potřeba si tento svátek připomínat protože za těch více než třicet let jsme udělali obrovský skok kupředu a myslím si, že je co slavit. Zároveň je také dobré si připomenout všechny ty, kteří to umožnili, všechny ty, kteří měli odvahu tehdy říct, že už stačilo, že chtějí změnu a že si za tím stáli. A já si myslím, že to je právě to, co bychom si připomínat měli," řekl také prezident Pavel v rozhovoru pro Českou televizi.

close Centrem připomínek listopadových událostí v metropoli je Národní třída. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Centrem připomínek listopadových událostí v metropoli je Národní třída.

Oblast Národní třídy se akcí Korzo národní proměnila již desátým rokem. Do oslav se na ulici a v přilehlých divadlech nebo galeriích zapojí několik osobností ale i organizací nebo spolků.V rámci Korzo národní je připravena i pro rodiny s dětmi například tramvaj s výtvarnými workshopy, pouliční divadlo nebo řada zajímavých výstav. A nejen děti se mohou těšit na netradiční hodiny dějepisu nebo workshopy o dezinformacích. Již tradičně zazní z balkonu Paláce Metro v 17:11 Modlitba pro Martu, letos zazpívaná Hanou Holišovou. Doprovázet ji bude živě malovaný videomapping. Večer zakončí koncert zpěvačky Lenny v 17:45 na Pravda a Láska stage. VÍCE…

Program na Albertově

Typickým místem pro setkání a uctění nejen studentů je samozřejmě pražský Albertov odkud v listopadu 1989 vyšel průvod na Národní třídu. Studenti z Univerzity Karlovy od 10 hodin odkazovali na historické události nejen z roku 1989, ale také z roku 1939, kdy byly uzavřeny vysoké školy.

Fotogalerie: Národní třída a Modlitba pro Martu

Na pódiu se shromáždili představitelé nejen pražských vysokých škol a zástupci studentů, na oblečení měli trikolory, které byly symbolem sametové revoluce. Společným jmenovatelem listopadových protestů proti nacistické okupaci v roce 1939 a proti komunistické totalitě v roce 1989 bylo nadšení, odvaha a síla studentů, uvedla v proslovu rektorka Univerzity Karlovy a předsedkyně České konference rektorů Milena Králíčková. Zdůraznila důležitost sounáležitosti mezi lidmi i mezi vysokými školami.

close Listopadové události let 1939 a 1989 si připomínají lidé také na pražském Albertově. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Listopadové události let 1939 a 1989 si připomínají lidé také na pražském Albertově.

"Studenti jsou strážci odkazu listopadových událostí 1939 a 1989," řekl předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil. "Demokracie a svoboda je jako oheň v krbu, když se neudržuje, tak vyhasne," dodal. Udržování demokracie je podle Pospíšila velkým úkolem pro současné studenty, protože jsou plní odhodlání a energie. PROGRAM

Koncert pro budoucnost 2023

Vrcholu svátečních oslav patřilo už osmým rokem Václavské náměstí. Koncert pro budoucnost začal v půl páté odpoledne a pokračuoval do nočních hodin. Na pódiu se představily desítky umělců a zástupců občanské společnosti.

Na listopadové události roku 1989 vzpomíná starosta Prahy 6 Jakub Stárek:

Jakub Stárek, starosta Prahy 6 si připomíná odkaz Listopadu 89 | Video: Jakub Stárek

O hudební program se postarají hudebníci jako Bára Poláková, Aneta Langerová, Vladimir 518 feat Sigon nebo kapela Buty a další. Mezi potvrzenými řečníky jsou herec Jan Cina, zápasník Jiří Procházka nebo spoluzakladatel Občanského fóra Ivan Gabal. Večerem provedou Tereza Dočkalová a Jindřich Šídlo. PROGRAM