VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Praha

dnes 12:15

Hrušky, jablka i švestky. Na výstavě zapomenutých druhů bude i ochutnávka

V úterý 21. srpna začíná v pražském Domě ochránců přírody v Michelské ulici výstava letních odrůd ovoce. Potrvá jen do čtvrtku. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Představí se zde 90 odrůd letního ovoce. Jde o odrůdy staré, které pěstovali naši prarodiče a dnes, v době komerčního ovocnářství, jsou již dávno zapomenuté. Mnohé z nich může veřejnost ochutnat.

dnes 07:33

Nová sídliště jsou rájem internetových supermarketů

Do míst, kde developeři zapomněli na občanskou vybavenost a nejbližší samoobsluha je kilometr daleko, se o to víc sjíždějí auta s logy e-shopů. V budoucnu se možná setkáme i s „lednicemi“, v nichž si cestou z práce vyzvedneme objednaný nákup.

dnes 07:16

Zakrytí Spořilovské spojky získalo klíčové povolení, stavět se má do tří let

Obyvatelé Spořilova jsou o krok blíže tomu, aby je v budoucnu tolik neobtěžoval hluk a emise z rušné Spořilovské spojky. Plán na její zakrytí prošel poměrně hladce prvním důležitým krokem: posouzením vlivu stavby na životní prostředí. Kladné stanovisko zveřejnil pražský magistrát na úřední desce. Rozhodnutí úřadu znamená, že stavba nebude muset procházet složitějším hodnocením vlivu stavby na životní prostředí EIA, které běžně trvá několik let.

dnes 02:42

Prapory, barikády, volání, střelba i smích. Tak vypadaly ulice 21. srpna 1968

Speciál Deníku k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa vykresluje v pěti vydáních situaci kolem dramatických srpnových dní roku 1968. Představuje tehdejší politickou situaci. Sleduje zahraniční reakce. Zaměřuje se na zmírnění cenzury i následné represe vůči umělcům.

včera 17:45

Výstava, koncert i vyprávění historiků. Praha 3 připomene srpen 1968

Letošní rok s magickou osmičkou na konci s sebou nese výročí mnoha historických událostí. Městská část Praha 3 je oslaví několika koncerty, vyprávěními i výstavou. Akce se koná jako součást projektu Po stopách „osmiček“, který radnice letos spustila. Cílem je srpen 1968 a další důležitá data především připomenout.

včera 16:31

Komunikátory pro nedoslýchavé i seniory na České poště slaví úspěch

Pilotní projekt komunikátorů pro nedoslýchavé a ohluchlé na pobočkách České pošty si mezi lidmi se sluchovým handicapem získal oblibu. Deset krabiček, které zesilují hlas pracovníků za přepážkou, proto zůstane na pobočkách České pošty až do konce roku.

včera 14:54

Znáte botanickou zahradu v Malešicích? Funguje už 70 let a vstupné je zdarma

Botanická zahrada v Praze. Někoho jako první napadne ta v Troji, jiného zase ta v ulici Na Slupi. Málokdo si ale v hlavě představí botanickou zahradu v Praze 9. Nepříliš známý areál plný rostlin se nachází v pražských Malešicích, a to zrovna v jediném cípu, který nespadá pod Prahu 10. Zahrada vznikla z historického parku, který založil bratr známého lékaře, zahradní architekt František Thomayer. Skleníky má dokonce větší než ta v Troji.

včera 13:23

Kam v létě po práci nebo o víkendu na výlet? Přece na cyklostezky na jihu Prahy

Jihovýchodní a jižní strana Prahy nabízí řadu zajímavých cyklostezek v okolí řek, nádrží i rybníků, kam se lze vydat nejen na kratší projížďky po práci, ale třeba i na celodenní výlet o víkendu s rodinou. Najdete zde příjemné cyklostezky v okolí Košíkovského potoka, Hostivařské nádrže, ale například i oblíbenou trasu podél Vltavy.

včera 11:58

Výstavy, koncerty i bohoslužba. Výročí 50 let od okupace připomenou různé akce

Výročí 50 let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy a události srpnových dnů 1968 připomene v Praze několik akcí. Jsou mezi nimi výstavy, koncerty, vzpomínková shromáždění, ale především uctění památky lidí, kteří za odpor vůči okupantům zaplatili životem. Proslovy k tomuto výročí avizovali předseda vlády či předsedové obou komor Parlamentu, naopak prezident Miloš Zeman žádný projev nechystá.

včera 07:27

Promenáda v dobových plavkách i veteráni. Vítkov se promění na první republiku

První republika, to byly časy. Vrch Vítkov se promění ve výstavu veteránů a přehlídku československého četnictva. V neděli 2. září pořádá městská část Praha 3 Prvorepublikový den, který připomene dobu a atmosféru předválečného Československa. Podívat se budete moci i na promenádu v dobových plavkách.

18.8.2018

Koncem týdne se ochladí, pak se znovu vrátí letní teploty

Nadprůměrně teplé počasí vydrží minimálně do konce srpna a zřejmě i v první polovině září. Koncem příštího týdne se sice ochladí na dvacet až 25 stupňů Celsia, do konce letních prázdnin ale teploty znovu porostou. Už ale asi nepřekročí tropickou třicítku jako v uplynulých týdnech. 

18.8.2018

Piráti jsou zpět! Žluté lázně zvou na nedělní rodinný den plný zábavy a chuti

V areálu Žluté lázně v pražském Podolí jsou prázdniny v plném proudu. Léto ve městě nejen dětem zpříjemní už tuto neděli rodinný den. Děti čeká Pirátská výprava Středozemím, rodiče ochutnávky středomořských specialit. Svoje brány otevře den plný zábavy a dobrého jídla v 10 hodin.

18.8.2018

Hrát si nepotřebují jen mrňata. Na sedmičce přibudou nová hřiště pro starší děti

Dvě nová sportoviště budou moci využívat starší děti v sedmé městské části. První vzniklo v rámci rekonstrukce hřiště Sedmikráska, které do té doby sloužilo pouze nejmenším dětem. „Kromě jiného jsme upravili multifunkční plochu pro volejbal, basketbal či fotbal a nově jsme přidali také oblíbené venkovní fitness prvky,“ řekl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

18.8.2018

V Praze 4 se bude o místo v Senátu ucházet osm kandidátů

Na podzim bude o křeslo v horní komoře Parlamentu v obvodu Praha 4 usilovat osm kandidátů, což je o jednoho méně než v posledních doplňovacích volbách v roce 2012. Vyplývá to z úřední desky městské části a z informací stran a hnutí, za které zájemci kandidují. Stávající senátorka za tento obvod Eva Syková bude mandát obhajovat, ovšem ne za ČSSD, ale za hnutí ANO. O senátorský post se uchází mimo jiné i neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Senátní volby se v metropoli uskuteční spolu s komunálními 5. a 6. října v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.

18.8.2018

Ohnivá show nebo cizokrajné speciality. Etnopiknik v Náprstkově muzeu je tady

Poznat mimoevropské kultury všemi smysly na jednom místě mohou v sobotu návštěvníci pražského Náprstkova muzeu asijských, afrických a amerických kultur, které pro ně pořádá Etnopiknik. Na nádvoří muzea se při něm budou například tančit africké, indické, mexické i korejské tance, poslouchat indonéská a africká hudba a vařit speciality z celého světa. Chybět nebude ani bubenická a ohnivá show. Pro zájemce budou také zdarma otevřeny muzejní expozice.

18.8.2018

Kinobus je nejen kino, ale i dobročinný projekt. Letos pomáhá nemocnému Adámkovi

Speciálně upravený autobus je na cestě po metropoli od poloviny června a promítat bude až do září. Díky spolupráci pražského dopravního podniku s jednou nadací mohou diváci na každém ze 40 filmových večerů přispět rodině těžce nemocného chlapce.

18.8.2018

Zoo svým svěřencům zpestřuje život. Sloni si užívají noci pod širákem

Sloni v trojské zoo začali trávit noci ve venkovním výběhu, a návštěvníci tak mají nově možnost pozorovat sloní stádo při západu slunce. Podle chovatelů přijala velká zvířata změnu zavedeného režimu pozitivně a jejich první noc venku představovala nečekané zpestření i pro vlky v nedalekém výběhu.

18.8.2018

Tajemné koše rostou v Praze jako houby po dešti. Seznamte se s discgolfem

/INFOGRAFIKA/Pro mnohé je discgolf naprosto neznámý termín, ale v Praze se hraje čím dál častěji. V roce 2010 bylo v hlavním městě postaveno první discgolfové hřiště, nyní je už v metropoli permanentních hřišť šest. Hlavně teď v létě se do parků s podivnými koši vydávají hráči, kteří si chtějí ozvláštnit procházku házením disků. Profesionálové v čele s Lukášem Filandrem trénovali na Ladronce, protože se připravovali na mistrovství Evropy do Chorvatsku.

17.8.2018

Jak jsme žili v Československu. Malá Strana - klenot metropole

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Malou Stranu.

17.8.2018

Mladí sokoli vylétli z hnízda na komíně v pražských Holešovicích

Sokoli stěhovaví, kteří hnízdí již od roku 2017 na komíně Pražské teplárenské, letos úspěšně vyvedli tři mladé. Rodinka vzácného dravce tak navázala na stejný úspěch z minulého roku. Mláďata přišla na svět na přelomu května a června, kdy byla odborně okroužkována. Do blízkosti budky, ve které sokoli hnízdí, byla umístěna fotopast, která dokumentovala jejich zdárný vývoj.

17.8.2018

V Praze 12 se o křeslo v Senátu utká osm kandidátů

V Praze 12 bude o senátorské křeslo soupeřit osm kandidátů, což je proti volbám v roce 2012 o dva kandidáty méně. Budou mezi nimi bývalí ministři a neúspěšný kandidát na prezidenta. Registraci přihlášek dnes potvrdil úřad městské části. Dosavadní senátor Tomáš Grulich z ODS, který byl senátorem za tento obvod od roku 2006, své místo v podzimních volbách neobhajuje. Volby do Senátu se uskuteční 5. a 6. října spolu s volbami do obecních zastupitelstev.

17.8.2018

Ve Stromovce vzniklo nové dětské hřiště. Na místě původního je Čítárna

V pražské Královské oboře Stromovka byla dokončena stavba zcela nového dětského hřiště na dně bývalého rybníka. Návštěvníci mohou využívat také nový, originálně řešený, oddechový prostor zvaný Čítárna. Celkové náklady činily 1,4 milionu korun a byly hrazeny z rozpočtu metropole.

17.8.2018

V Praze 1 se svede bitva o privatizaci bytů a zástavbu plácku na konci Pařížské

/INFOGRAFIKA/ Před říjnovými komunálními volbami se schyluje i k bitvě o radnici Prahy 1. Centrální městská část nepatří se zhruba 30 tisíci obyvateli k největším v metropoli. Její vedení má ale velký vliv třeba na pronájmy lukrativních míst nebo na život v památkové rezervaci.

17.8.2018

Hnutí Pro Prahu odstartovalo kampaň. Bude bojovat i za zahrádkáře

Metropolitní hnutí Pro Prahu zahájilo předvolební kampaň a představilo kandidáty do zastupitelstva. Uskupení vedené advokátem Karlem Fischerem před čtyřmi roky v magistrátních volbách neuspělo, proniklo ale na radnice menších městských částí.

16.8.2018

Fotbal či basket místo sezení doma. V Praze 7 vznikají nová hřiště a sportoviště

Aby děti neseděly jen u počítače. Praha 7 upravuje prostory pro trávení volného času dětí a mládeže. Zrekonstruovala například hřiště Sedmikráska v Jateční ulici, které dříve sloužilo pouze těm nejmenším dětem. Sportovní nadšenci všeho věku se zase mohou těšit také na nový sportovní areál. Ten se otevře na místě starého školního hřiště na Ortenově náměstí na podzim.

16.8.2018

V Česku přibývá rakoviny kůže. Nejvíc je jí v Praze

Případů rakoviny kůže přibývá, oproti roku 1995 je nových případů ročně třikrát tolik. Podle Hygienické stanice Hlavního města Prahy je případů v Praze víc než jinde v republice, uvedla to na webu. V roce 2015, z nějž pocházejí poslední data Národního onkologického registru, bylo nových případů téměř 2600.

16.8.2018

Chcete pomoci obětem zemětřesení na Lomboku? Navštivte charitativní večer

V pátek 17. srpna 2018 se od 18 do 20 hodin na velvyslanectví Indonéské republiky v Praze uskuteční „Benefiční večer pro Lombok“. Pro návštěvníky je připraven kulturní program, během kterého vystoupí např. Dan Nekonečný, taneční skupiny Kintari a Matahari, jsou připraveny ukázky tance a hudby z indonéských ostrovů i indonéské občerstvení. 

16.8.2018

Z Ameriky do naší kuchyně. V botanické bude k vidění mexická okurka i quinoa

V sobotu 18. srpna představí kurátorka trojské botanické zahrady Klára Lorencová expozici užitkových rostlin Ameriky. Prohlídky začínají ve 14.00 a 16.00 hodin a jsou v ceně vstupného do botanické zahrady. Sraz zájemců je u pokladny v severní části venkovních expozic z ulice K Pazderkám.

AKTUALIZOVÁNO
16.8.2018

Praha 1 žádá změnu zákona, aby mohla zakázat pivní kola. Ťok k ní nevidí důvod

Po segwayích a cyklistech se hodlá první pražská městská část vypořádat s dalšími samohyby. Takzvaná pivní kola, která obratně využívají mezery v zákoně, se místním politikům zajídají. Vyzvali proto ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), aby mezeru zacelil, a oni pak mohli pivní kola zakázat. Podle ministerstva k tomu ale není důvod.

16.8.2018

Často jen dočasně, ale přece. Kultura a jídlo oživují zašlé kouty Prahy

/INFOGRAFIKA/ Co s nevyužitými kouty, které čeká rekonstrukce či demolice až za několik let? Stále populárnějším řešením jsou dočasné pronájmy prostor. Najít v nich můžete zajímavá kulturní centra, kavárny, kino a v některých z nich ochutnáte dokonce gastronomické speciality.

16.8.2018

Mezi Hostivaří a Vršovicemi už mizí koleje. Začala stavba koridoru

Po dvou měsících prací včera oficiálně začala jedna z největších stavebních akcí na české železnici: modernizace trati mezi stanicemi Praha-Vršovice a Praha-Hostivař. V Praze tak vznikne první nová čtyřkolejná trať v zemi. Hotovo má být v říjnu 2021.

15.8.2018

Venkov v centru Prahy. Náměstí Republiky přivítá Letní folklórní trhy

Náměstí Republiky v Praze rozkvete na dva týdny slunečnicemi. Od pátku 17. srpna tam totiž mohou Pražané a hosté metropole navštívit Letní folklórní trhy. Kromě tradičních pochutin a letních dekorací čeká všechny také lidový program. Trhy potrvají do neděle 2. září 2018.  

15.8.2018

Pražské lesy ukrývají hřiště, kde se děti ani v horkém létě nespálí

/INFOGRAFIKA/ Nezvykle teplé počasí posledních týdnů se dotýká i dětských hřišť. Některá jsou totiž umístěna tak, že na ně celý den nepadne stín. Písek je horký, sedačky houpaček rozpálené a okolo žádný strom, pod který by šlo natáhnout deku. Pro hraní jsou tak v podstatě nepoužitelná. Není divu, že se k horko stočila i předvolební kampaň.

14.8.2018

Ze Staroměstské radnice zmizel digitální orloj. Viděly jej stovky tisíc lidí

Statisíce lidí z Čech i ze zahraničí si prohlédly na Staroměstském náměstí v Praze digitální orloj. Ten však byl kvůli pokračujícím opravám věže v druhém srpnovém týdnu sundán. Díky svému technickému řešení nahrazoval posledních pět měsíců původní orloj procházející náročnou rekonstrukcí. Ta by měla skončit v září tohoto roku.

14.8.2018

Mimina z Žižkovské věže mají opuštěného sourozence. Samotář se ukrývá na úřadě

Jedno z mimin Davida Černého uteklo. A to už téměř před 20 lety. Prvorozené dítko se ukrylo kdesi na úřadě Prahy 3. Své bratry a sestry zanechalo na Žižkovské věži nebo třeba na Kampě. Ikonickou plastikou miminka se tak pyšní právě třetí městská část. Získala ji za necelých 100 tisíc od známého sochaře Davida Černého. Mimino se dokonce před lety podívalo na krátkou dobu do Nizozemska. Od té doby ale stále sídlí někde na úřadě.

14.8.2018

Supi odchovaní v pražské zoo posílí populaci na Balkáně

Další dva supi mrchožraví byli minulý týden převezeni z pražské zoo do bulharských hor. Obě letošní mláďata, z nichž jedno se vylíhlo v Zoo Zlín, nyní stráví přibližně tři týdny na umělém skalním hnízdě a poté budou vypuštěna do přírody, aby posílila volně žijící populaci tohoto ohroženého druhu.

13.8.2018

Odložená štěňata skončila v útulku strážníků. Brzy budou k mání

V útulku pro opuštěná zvířata pražských strážníků skončilo šest kouzelných štěňat. Ta někdo odložil v Praze 14 na Černém Mostě.

13.8.2018

Hradu hrozí pokuta. Inspekce zahájila řízení kvůli pálení trenek

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahájila přestupkové řízení kvůli happeningu, při kterém prezident Miloš Zeman na Pražském hradě spálil červené trenky. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Inspekce neupřesnila, proti komu řízení vede. Mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že o věci byl Hrad informován. 

13.8.2018

Kandidát na senátora Marek Hilšer: Trápí mě nástup komunistů k moci

/ROZHOVOR/ Dvaačtyřicetiletý lékař Marek Hilšer jde po necelém roce do další politické bitvy, ve které patří kvůli věkové hranici k nejmladším aspirantům. V prezidentských volbách skončil do té doby málo známý „občanský kandidát“ letos v lednu pátý, což byl nečekaný úspěch. Také nyní zahajuje kampaň před říjnovými senátními volbami v obvodu Praha 2 a 3 bez podpory politických stran.

13.8.2018

Studenti se ptají magistrátu: Kam v Praze vyrazit o letních prázdninách?

Během školního roku se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě vám budeme přinášet reakce magistrátu, a jak se k problémům tížícím studenty staví. Dnes se zaměříme na místa pro studenty a zjistíme, kam se mohou v létě v Praze vydat za zábavou a sportem.

13.8.2018

KRÁTCE: Další část zdi kolem obory Hvězda prokoukne

Magistrát nechá opravit další část historické zdi kolem obory Hvězda v úseku mezi Kralupskou branou a Jinočanskou ulicí. Zeď je dlouhodobě v havarijním stavu a proti zřícení je stabilizována kovovou konstrukcí. 

12.8.2018

OBRAZEM: Kokosová zmrzlina či papír z trusu. Den slonů slavila i pražská zoo

/VIDEO/ Tipnete si, kolik lidí se vejde na sloní váhu? Víte, jak se dělá ze sloního trusu papír? A co největším suchozemským savcům chutná? Tyto otázky by nejspíš správně zodpověděli návštěvníci Zoo Praha. V sobotu - na Mezinárodní den slonů - se zde konal speciální program.

12.8.2018

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

12.8.2018

Příští stanice Leninova. Na lince metra A při výročí vyjela sovětská souprava

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Přesně 40 let slouží Pražanům zelená linka metra A a dopravní podnik se toto výročí rozhodl oslavit stylově. Do běžného provozu zařadil původní historickou soupravu 81-71, která jako první brázdila koleje nové linky metra. Nechybělo ani dobové hlášení staničního rozhlasu a výpravčí a strojvedoucí v uniformách z konce sedmdesátých let.

12.8.2018

Voctářova. Palmovka. Podle čeho se jmenují ulice? Praha 8 instaluje vysvětlivky

Zřejmě se to alespoň jednou v životě stalo každému z nás. Člověk jde neznámým (někdy však i každodenním) prostředím a říká si: Proč se tahle ulice jmenuje zrovna takhle? Obyvatelům Prahy 8 se teď snaží s odpovědí pomoct libeňská radnice.

12.8.2018

Na Doubravku se čekají fronty. Rozhledna se ale pyšní spíš vzhledem než výhledem

Neobvyklá dřevěná rozhledna Doubravka se těší veliké oblibě. Využívají ji především turisté, cyklisté, ale i místní. Několikrát se dokonce stalo, že se na rozhlednu čekaly dlouhé fronty. A to kvůli její omezené kapacitě. První veřejně přístupnou rozhlednu od postavení Žižkovské věže najdete v Praze 14 v parku Čihadla.

11.8.2018

Deset zajíců se ubytovalo v Divoké Šárce. Nejvíce jim mohou ublížit psi či auta

Deset zajíců se koncem července vrátilo do volné přírody. Nedaleko Džbánu v Divoké Šárce je vypustil Myslivecký spolek Šárka. Malé ušáky odchoval jeden z myslivců. Nyní si tak hlodavci mohou znovu užívat volnosti v lesích a loukách. Hrozí jim ale nebezpečí. A to zejména od neukázněných pejskařů či aut.

11.8.2018

Vedra nás neopustí. Příští týden bude až 34 stupňů

I zbytek prázdnin bude mimořádně horký, příští týden bude až 34 stupňů. Dále potrvá i sucho, příští dva týdny bude objem srážek s největší pravděpodobností podprůměrný. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tropické teploty trápí Česko již dva týdny a dlouhodobě se republika potýká se suchem.

11.8.2018

V botanické zahradě se bude v neděli slavit. Pořádá se velký piknik pro Kláru

V neděli slaví svátek Klára. Na tento den připravila Botanická zahrada hl. m. Prahy velkou oslavu patronky své vinice v Troji. Piknik na vinici sv.Kláry.

11.8.2018

Chemik: Bez parfumace by mýdla a čistící prostředky zapáchaly

Chemici z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) pomáhají se vznikem nových parfémů a vonných látek. S firmou Aroma Praha, která se této výrobě věnuje, spolupracují od počátku 70. let. Podle profesora Libora Červeného z Fakulty chemické technologie, který stál u zrodu tohoto partnerství, hledají chemici nové látky, nové způsoby výroby těch známých a také náhrady za substance, které se projevily jako alergeny. V oblasti parfémů je podle něj tvrdý konkurenční boj a výrobce musí mít vždy v zásobě něco nového, aby se ubránil konkurenci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT