Kellner ve svých 56 letech zahynul, když si se skupinou průvodců a známých vyrazil na heliskiing, což je extrémní sport, při němž jsou jezdci na lyžích nebo snowboardu vysazováni z vrtulníku do volného terénu. Vrtulník však severně od největšího aljašského města Anchorage narazil do hory poblíž ledovce Knik a pak se valil několik set metrů po svahu dolů.

Zahynul pilot a čtyři z pěti členů posádky. Jediným přeživším je bývalý český reprezentant ve snowboardingu, 48letý David Horváth, který skončil ve vážném stavu v nemocnici Providence Alaska Medical Center v Anchorage. V jeho svědectví vyšetřovatelé také doufají.

Místo, kde se zřítila helikoptéra s Petrem Kellnerem.
Stav Horvátha, který letěl s Kellnerem, se lepší. Vyšetřování tragédie pokračuje

Další články k úmrtí Petra Kellnera najdete ZDE

 Vrak, který byl nalezen na ledovci Knik, je zpátky v městečku Palmer na "bezpečném, zajištěném místě", řekl místní televizi regionální šéf NTSB Clint Johnson. "Přijede tým šesti až osmi lidí, kteří budou nejdřív pracovat na vraku a podnikat další činnosti během příštího týdne," vysvětlil Johnson. Dnes podle něj ze Seattlu dorazí vyšetřovatel pověřený případem a následovat ho bude zbytek vyšetřovacího týmu.

Na cestě na Aljašku jsou podle Johnsona také dva specialisté na vrtulníky. Jednoho vyslal konstruktér vrtulníku, jímž je firma Airbus, a druhého výrobce motoru, společnost Safran Helicopter Engines. "Bude tu mnoho věcí, v nichž budeme nadále postupovat kupředu, pokud jde o vyšetřování nehody," ujistil Johnson. "Zásadní součástí toho samozřejmě je, že si budeme moci vrak s inženýry osahat," dodal Johnson. Trosky vrtulníku se podle něj našly v nadmořské výšce kolem 6000 stop (necelých 1830 metrů).

Experti vrak podrobně prozkoumají 

Johnson ujistil, že všichni experti vrak zdokumentují a podrobně prozkoumají, aby odhalili případné vady nebo mechanické problémy, které by vedly k nehodě. Vyšetřovatel přitom vyjádřil úlevu, že se vrak vůbec podařilo vyzvednout - vzhledem k povětrnostním podmínkám v oblasti zřícení, včetně nebezpečí lavin. "Jsme šťastní, ba přímo nadšení, že jsme dokázali vrak vyzvednout," řekl hlavní vyšetřovatel.

Helikoptéra Airbus AS350B3 se šesti lidmi na palubě havarovala v oblasti ledovce Knik v sobotu večer. Podle všeho narazila do svahu těsně pod hřebenem, načež se po srázu zřítila asi o 250 metrů níž.

Místo, kde se zřítila helikoptéra s Petrem Kellnerem.
Kellnerově vrtulníku chybělo k přeletu jen pár metrů, domnívají se vyšetřovatelé

Vyšetřování týmu NTSB by mohlo mimo jiné přinést odpovědi na otázku, proč byli záchranáři upozorněni na nezvěstný stroj až dvě hodiny poté, co vrtulník společnosti Soloy Helicopters přestal vysílat satelitní trasovací signál.

Kromě 56letého Kellnera přišli při havárii o život také český trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci: Gregory Harms a Sean McManamy.