Někteří holiči v hlavním městě Kábulu uvedli, že podobná nařízení už také dostali. Tyto pokyny naznačují, že se do Afghánistánu vracejí přísná pravidla, jaká Tálibán zavedl za své předchozí vlády - navzdory slibům, že tentokrát bude jeho vláda "mírnější".

Od minulého měsíce, kdy Tálibán převzal moc v zemi, začali jeho bojovníci tvrdou rukou trestat oponenty. V sobotu v provincii Herát tálibové zastřelili čtyři údajné únosce a jejich těla pověsili na ulicích.

Bojovníci Tálibánu v provincii Pandžšír, 8. září 2021
Návrat děsivých metod? Tálibán pověsil na jeřáb v Herátu mrtvé tělo

"Bojovníci Tálibánu sem pořád chodí a nařizují nám, abychom přestali stříhat a holit vousy," řekl BBC jeden z kábulských lazebníků. "Varovali mě, že sem můžou poslat inspektory v přestrojení, aby nás nachytali," dodal.

Další muž, který vede jeden z největších kábulských kadeřnických a holičských salónů, uvedl, že přijal telefonát od někoho, kdo tvrdil, že je vládní oficiální činitel. Nařídil mu, aby "se přestal řídit americkými vzory" a nikomu neholil ani nestříhal vousy.

Problematické podnikání 

Během první vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 zakázali radikální islamisté výstřední účesy a trvali na tom, že muži musí mít plnovous. Od té doby ale nabraly na popularitě hladce oholené tváře a mnoho Afghánců chodilo do salónů nechat si udělat módní sestřih.

Bojovníci Tálibánu v afghánské metropoli Kábulu
Afghánské soudkyně prchají před pomstou mužů, které odsoudily

Nyní je ale pro holiče a kadeřníky čím dál tím těžší si vydělat na živobytí. "Spoustu let byl můj salón místem, kam chodili mladí lidé nechat se oholit a ostříhat podle posledních trendů," řekl BBC jeden z holičů.

"Teď nemá smysl v tomto podnikání pokračovat," povzdechl si.