"V těchto těžkých hodinách, kdy se Vídeň stala cílem teroristického násilí, jsem v myšlenkách s tamními obyvateli a s bezpečnostními složkami, kteří se postavili nebezpečí. Soucítím s příbuznými obětí, zraněným přeji plné zotavení," uvedla Merkelová. Dodala, že Němci stojí plně na straně svých rakouských přátel. "Islamistický teror je naším společným nepřítelem," dodala.
"Toto je naše Evropa. Naši nepřátelé musí vědět, s kým mají co do činění. Neustoupíme," komentoval útok francouzský prezident Macron, jehož země zažila v minulých týdnech hned několik teroristických útoků radikálních islamistů.
Atentát z centa Vídně odsoudili i americký prezident Trump a jeho rival v dnešních prezidentských volbách Joe Biden. "Tyto zlé útoky proti nevinným lidem musí skončit. USA stojí po boku Rakouska, Francie a celé Evropy v boji proti teroristům, včetně radikálních islamistických teroristů," reagoval Trump. "Musíme být všichni jednotní proti nenávisti a násilí," řekl k útoku podle agentury Reuters Biden.
Putin: Krutý a cynický zločin
Připravenost spolupracovat s Rakouskem v boji proti terorismu vyjádřil dnes i ruský prezident Vladimir Putin, který v telegramu rakouskému kancléři Sebastianu Kurzovi útok označil za "krutý a cynický zločin".
Výraz "hluboký šok" použil britský premiér Boris Johnson. "Myšlenky Británie jsou s lidem Rakouska - stojíme spolu v boji proti teroru," doplnil. Také německý ministr zahraničí Heiko Maas označil zprávy z Vídně za šokující. Podobně se vyjádřil i bavorský premiér Markus Söder, jehož spolková země s Rakouskem sousedí. "Jsme šokováni a zděšeni brutálním útokem ve Vídni," napsal Söder na twitteru.
Útok odsoudil také generální tajemník OSN António Guterres. "Sleduji s velkým znepokojením násilný teroristický útok ve Vídni, ve městě, kde má OSN jedno ze svých sídel. Odsuzuji tyto útoky co nejdůrazněji a potvrzuji solidaritu OSN s lidmi a vládou Rakouska," uvedl.
"Evropa důrazně odsuzuje tento zbabělý čin, který jde proti životu a našim lidským hodnotám… Jsme s Rakouskem," komentoval situaci předseda Evropské rady Charles Michel. Také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila Rakousku solidaritu, útok ji "šokoval", stejně jako šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella.
Děsivá vlna terorismu
Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa by měla "Evropa bít na poplach" tváří v tvář "děsivé vlně terorismu, která kontinent ohrožuje". "Musíme si uvědomit, že je ohrožena bezpečnost Evropy a tím i evropského životního stylu," napsal šéf maďarské diplomacie na facebooku.
Také italský premiér Giuseppe Conte útok odsoudil. "V našem společném evropském domě není místo pro nenávist a násilí," napsal na twitteru.
Pondělní útok ve Vídni odsoudilo ministerstvo zahraničí Saúdské Arábie, které rovněž vyjádřilo solidaritu s Rakouskem. Útok odsoudily i další muslimské země, mimo jiné Spojené arabské emiráty (SAE) či Katar.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas na twitteru označil zprávy z Vídně za šokující. "Myslíme v těchto těžkých hodinách na zraněné a oběti. Nesmíme ustoupit nenávisti," dodal. Podobně se vyjádřil i bavorský premiér Markus Söder, jehož spolková země s Rakouskem sousedí. "Jsme šokováni a zděšeni brutálním útokem ve Vídni," napsal Söder na twitteru. "Stojime rozhodně na straně Rakušanů," doplnil.
Také sdružení muslimů v Itálii zdůraznilo solidaritu s Vídeňany. "Tento útok se dotýká i nás a našich hodnot jako evropských muslimů," citovala italskou obec muslimů (UCOII) agentura APA.