1/6

Krušné začátky

close Zahradník Vít Janouš má v Horních Počernicích hotovou džungli. info Zdroj: Deník / Karolína Marvánková zoom_in

Zemědělství se Vít věnuje už devátou sezónu, z toho osm let působí v Horních Počernicích. Začínal v severních Čechách, v kamarádově starém vepříně, kde nebyla zavedená ani elektřina, ani voda. Ale když po nemilé zkušenosti poznal, že ne každý je kamarád, odešel Vít zpátky do Prahy.

"Nemluvě o tom, že většina těch dobrých podniků, kde si můžou dovolit mi zaplatit za to, že je budu zásobovat celoročně a pořád stejně kvalitně, je v Praze. Zbitej jsem po první sezoně hledal nějaký prostory v hlavním městě, kde bych mohl pěstovat a našel jsem tyhle. Pan domácí je v důchodu, nemá vztah k zemědělství, takže to tu leželo ladem a skladem deset let."

Pozemek, na kterém je zahrada, byl původně větší, v osmdesátých letech byl rozdělen a tím byl i zrušen přísun vody. "Bylo tu hrozně moc bodláků a podobných odolných rostlin. A všechno strašně suché. Takže když jsem to tu začal zalévat, všude začaly lézt právě tyhle kytky. První rok byl vážně boj.“ Hned za zahradou je dnes dálnice na Hradec Králové. O disharmonii květin a dálnice Vít ale strach nemá. "Ten zářez dálnice je hluboký nějakých 14 metrů, takže nemám strach, že by to mohlo kontaminovat půdu. Je to hlučné, ale jen jednou za těch osm let se mi stalo, že jsem cítil výfukové zplodiny, a to jen proto, že nedaleko byla nehoda, takže tady pod zahradou byla zácpa."

loading
arrow_left Předchozí
1/6
Další arrow_right