Přijímací zkoušky na odborné střední školy a gymnázia složilo podle údajů CERMAT v roce 2024 přibližně devadesát tisíc žáků. Organizace zveřejnila výsledky už ve čtvrtek, ale následně je musela anulovat. Přišlo se na to, že v podkladech od několika škol byly chyby, které se musely odstranit. „V systému byly všechny funkce dokončeny v pátek, nyní už nic nezpracovává a ředitelé už mají informace, kteří žáci byli přijati,“ potvrdila mluvčí CERMAT Jana Patáková.

15. května se výsledky promítnou do informačního systém DiPSy, ve kterém žáci podávali přihlášky na střední školy:

Oficiálně se ale výsledky zveřejní až ve středu 15. května. Přesto někteří ředitelé do středy čekat nechtěli a už ve čtvrtek nebo v dalších dnech výsledky zveřejnili. Tento postup ale ministerstvo školství (MŠMT) neschvaluje. „MŠMT nedoporučuje ředitelům zveřejňovat 'předběžné' výsledky v dřívějším termínu, protože ve výjimečných případech může dojít ještě ke změně. K takové situaci došlo minulý týden, kdy několik ředitelů středních škol udělalo při stanovení pořadí uchazečů na své škole zásadní chybu, kterou následně sami identifikovali. Těmto školám bylo umožněno nahrát nové pořadí a bylo provedeno nové rozřazení,“ vysvětlila mluvčí resortu Tereza Fojtová.

Školy pod palbou

Podle Asociace ředitelů gymnázií kvůli tomuto rozhodnutí střední školy a zejména gymnázia, na která je velký převis uchazečů, musely čelit náporu napjatých rodičů, kteří chtěli vědět, zda jejich děti uspěly. „Probíhalo to celý čtvrtek a celý pátek. Mimo to, že rodiče chtěli vědět výsledky, volali také často kvůli tomu, aby vyjádřili nespokojenost nad tím, že zrovna jejich vybraná škola výsledky nezveřejnila, zatímco jiná ano,“ poznamenala předsedkyně asociace Renata Schejbalová.

Přijímací zkoušky proběhly ve více dnech, jako v jiných letech, poprvé byl ale v termínech i víkend:

Zároveň ale jiní ředitelé namítají, že celý proces přijímacích zkoušek je velmi dlouhý a náročný na psychiku a vědomí, že výsledky už školy znají, ale rodiče a žáci dál čekají, není příjemné. Ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík výsledky neuveřejnil, ale rozhodl se, že úspěšným 192 žákům zavolá a oznámí jim, že je škola bude moci přijmout. „Přišlo mi zbytečné je dále napínat, když výsledky známe. Takhle měli klid a hezký víkend, navíc to celkově urychlí další procesy a věřím, že to prospěje i dobrým vztahům s novými žáky a jejich rodinami,“ vysvětlil ředitel.

Na škole je zvykem, že se žáci mohou do aktivit nové školy zapojit ještě před začátkem školního roku. Brzké informování tak zajistilo podle Sáblíka žákům a jejich rodinám nejen dny klidu navíc, ale také čas na zkoumání aktivit a případnou nutnou organizaci času, třeba skrze dovolené.