Takzvaný semafor vychází z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky a budou s ním spojena doporučení pro opatření proti šíření nového koronaviru. Jednotlivé stupně se označují bílou, zelenou, žlutou a červenou barvou.

„Stupně pohotovosti jsou zveřejňované primárně jako informační služba pro občany, jako systém včasného upozornění na měnící se situaci. Nejde o robotický systém vedoucí automaticky k restrikcím," upozornila hlavní hygienička. 

V Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy covidem-19 než stupeň 1 označený zeleně, těch je devět. Jsou to Praha, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek a dále Brno-město, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika.

Konečné rozhodnutí o daném stupni pro danou oblast je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků.

Semafor regionůZdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Podle nejnovějších dat by většina okresů byla v nejnižším, bílém, stupni rizika. Nejvyšší, červený by nikde v zemi neplatil, druhý nejvyšší stupeň, tedy žlutý, také ne. V zeleném stupni pohotovosti je velkým ohniskem Praha a Moravskoslezský kraj.

„Praha je na hraně mezi jedničkou a dvojkou, tedy s výskytem bez komunitního přenosu a počínající komunitní přenos," prohlásila Rážová. Podle ní nemá 18 procent zjištěných nákaz jasně zjistitelný původ, situace je ale kontrolovaná a lepší se. Trendy nikterak neeskalují, počty hospitalizovaných prudce nestoupají.

„Zdůraznila bych zodpovědnost za vlastní chování i zdraví, a uvědomění si, že svým chováním ovlivňujeme jak své zdraví, tak i zdraví ostatních. Když se nebudeme chovat podle jednoduchých pravidel, tedy dodržování vzdálenosti a hygieny nebo nošení roušky, tak nemáme šanci některé věci ovlivnit,“ dodala Rážová na tiskové konferenci.

„Praha jako obrovská aglomerace je místem, kde výskyt viru bude vyšší než v ostatních částech země. Jakmile to klimatické podmínky dovolí, obnovíme nošení roušek i v ostatních prostředcích městské hromadné dopravy," uvedla pražská hygienička. Taková situace by podle Jágrové mohla nastat už začátkem září. Konkrétní datum ovšem nesdělila. Zakrytá ústa a nos jsou v současnosti povinná jen v metru. „Od začátku března nebylo jediného dne, kdy by byl přírůstek nulový," vysvětlila, proč zařazení Prahy do druhé stupně nepovažuje za vítězství.

Opatření jsou vždy represivní

„Neradi bychom omezovali otevírací doby a zakazovali některé činnosti, ale pokud se situace nezlepší, nic jiného nám nezbude. Opatření jsou vždy represivní, ale bez nich se nikam neposuneme. Snažme se zamyslet nad tím, jak využíváme volného času, a omezili kontakty v populaci,“ dodala Jágrová.

„Epidemiologická situace v Česku je dobrá. Je vidět, že viry a respirační onemocnění nemizejí a neschovávají se, vir v populaci zůstal. Překvapilo mě, že se nemoc snadno předává i v létě, ale ztrácí svou sílu. Zachytáváme lokální ohniska, které jsou tvořeny asymptomatickými případy nebo lehkými průběhy onemocnění. Těžká onemocnění máme v jednotkách případů. Zátěž JIP je téměř zanedbatelná. Situace je přírodní a normální,“ řekl také na tiskové konferenci Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Podle něj se veřejnost nemá upínat k celkovému nebo kumulativnímu počtu nakažených. „Je jedno, kolik máme nakažených, to jsou případy, které známe a které dále nemoc nešíří. Je zbytečně srovnávat situaci v březnu s července, nemá smysl to sečítat. Jsou to pouze popisné parametry,“ řekl.

Systém se bude aktualizovat každý týden

Minulý týden hygienici zkušebně zařadili do žlutého stupně Prahu. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) to minulý týden kritizoval, podle něj k tomu není důvod. Šéfka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová řekla, že by se Praha měla hodnotit podle jiných kritérií než menší města.

Nákaza se v metropoli v uplynulých dnech šířila hlavně ze dvou ohnisek. Prvním byl noční klub Techtle Mechtle. „Cluster se stále došetřuje. Nyní je počet nakažených 219. A ještě nějaké případy přibudou,“ prohlásila Rážová. Další ohnisko, které pracovníky hygieny zaměstnávalo, bylo v kempu HC Slavia. Průběh onemocnění je podle Rážové u většiny nakažených mírný. „Neznamená tedy žádný zásah do zdravotního systému,“ dodala hlavní hygienička. Covid-19 však do metropole podle Jágrové zavlekli rovněž agenturní zaměstnanci, kteří sice do Prahy přijeli s negativním testem, ale nemoc u nich později stejně propukla.

„Jsem rád, že Praha je zelená stejně jako ostatní regiony. Odpovídá to tomu, co se tady děje. Vypadá to však, že budeme muset v blízké době přistoupit k tomu, že v Praze budou roušky nařízené ve vnitřních prostorách a MHD,“ potvrdil po pondělním jednání městské rady primátor Hřib s tím, že mu „dává větší smysl, že hygiena půjde cestou preventivních opatření.“ Podle Hřiba se však nesmí zastavit ekonomika a rušit velké akce.

„Zcela primárně chceme působit preventivně. Začali se nám vracet turisté, chceme, aby se zde cítili bezpečně. Kvůli nim jsme spustili nové odběrové místo,“ dodal radní Petr Hlubuček (Spjené síly pro Prahu/STAN), který má s koronavirem osobní zkušenost.