"Členem sociální demokracie jsem proto, že vždycky mé smýšlení bylo levicové, sociální demokracie je stranou, která podle mě na politické scéně má být. Jen krysy opouštějí loď, když se potápí, to nejsem. Byl jsem zvolen poslancem za sociální demokracii, svůj mandát za sociální demokracii dokončím," uvedl na dotazy novinářů, zda neuvažuje o opuštění strany či přestupu do strany jiné.

"V posledních několika týdnech jsem zažil něco, co jsem zažil už v akademické rovině, jsou vyšší hodnoty v životě než politické funkce," řekl. Spekulace o tom, že by kvůli neshodám v koalici vyplývající z jeho situace mohla skončit vláda, nechtěl komentovat.

Staněk novinářům ukázal dokument s podpisem prezidenta, který nepřijal jeho demisi. "To je realita, se kterou se musím vyrovnat, stejně jako je realitou, že pan předseda (ČSSD Jan) Hamáček avizoval, že dříve nebo později předá panu předsedovi vlády návrh na mé odvolání. A jak už pan předseda vlády avizoval, toto oznámení odnese panu prezidentovi možná i s návrhem na jmenování nového ministra kultury," uvedl. Cítí jako svou povinnost pracovat až do chvíle, než bude odvolán.

Debaty s klíčovými odborníky

Jako nejpodstatnější úkol zmínil právě výběrová řízení na šéfy NGP a MUO. MK podle něj má vnitřní dokument o tom, jak se mají konkurzy na ředitele jeho příspěvkových organizací konat. NGP ale Staněk vnímá jako výjimečnou organizaci a tomu má podle něj odpovídat i podoba výběrového řízení na jeho šéfa.

"Vedl jsem debaty s klíčovými odbornými osobnostmi oboru o tom, jakým způsobem směřovat kroky k přípravě výběrového řízení," řekl. Jednání dnes ukončil. Výsledkem je odmítnutí termínu 31. května jako politického zadání. "Požádali mě, abychom spíše připravili konstruktivní debatu, a teprve na základě toho vygenerovali nebo potvrdili jména," řekl.

Mezi těmi, s nimiž o podobě NGP a konkurzu jednal, zmínil kurátora Adama Budaka z NGP, ředitele Moravské galerie Brno Jana Presse, prorektora AVU Víta Havránka či předsedu Uměleckohistorické společnosti Radima Vondráčka. Ze zahraničních odborníků zmínil rakouského kurátora Petera Pakesche a řekl, že oslovil pět ředitelů evropských muzeí, kteří mají zájem se do debaty zapojit.