Audity všech tří zařízení se týkaly loňského a předloňského roku. "Rozbory odhalily desítky milionů korun, které byly neefektivně využity," uvedla Johnová. Ředitel CSSP Tomáš Ján a ředitelka domova ve Zvíkovci Jana Česká podle radní rezignovali ke konci listopadu, město vedením zařízení pověřilo jiné zaměstnance a na místa vypíše výběrová řízení. V případě domova v Kytlici zatím radní odeslala ředitelce Janě Kollmanové vytýkací dopis a navrhla jí odebrat osobní ohodnocení.

Audit už magistrát nechal před časem zpracovat pro domov pro zdravotně postižené ve Svojšicích na Kolínsku, kde radní následně kvůli zjištěným pochybením odvolala ředitele Vítězslava Formana. Forman na ni následně podal žalobu, magistrát proti němu připravuje trestní oznámení.

Andrej Babiš u voleb do Evropského parlamentu
Pražské sociální služby jsou dlouhodobě podfinancované, píše radní Babišovi

Johnová poté zadala další audity. "Chtěla jsem prověřit, jestli je to systémový problém, nebo náhodný exces v jednom zařízení. Výsledky v těchto třech zařízení bohužel ukázaly, že skutečně selhal systém kontroly," řekla.

Mezi pochybení, která audity odhalily, podle radní patří například čerpání peněz na vyšší počet zaměstnanců, než zařízení reálně zaměstnávala, a to v řádech milionů korun ročně. Týkalo se to dvou organizací, kde rezignovali ředitelé. Peníze navíc se rozdělovaly na osobních ohodnoceních.

Peníze na kosmetický salon

"Nedostatek personálu samozřejmě snižoval kvalitu péče, protože ta byla minimalizovaná, co to šlo," uvedla Johnová. Například v pražských azylových domech provozovaných CSSP se navíc obsazenost pohybovala kolem 60 až 70 procent, což umožňovalo vedení centra udržovat nižší počet pracovníků.

Podle radní se také objevovalo zneužívání pracovních aut ke služebním účelům a porušování předpisů o vypisování veřejných zakázek. V jednom zařízení podle nálezu vedení bez smlouvy pronajímalo část budovy kosmetickému salonu, do kterého navíc pořídilo zařízení za 100 000 korun, aniž prokázalo, že jeho služby využívali klienti.

Ministerstvo pro místní rozvoj by se mělo celé přestěhovat do plánované vládní čtvrti.
Andrej Babiš: Z vládních budov může Praha udělat sociální byty

V dalším případě vedení zařízení úspěšně žádalo magistrát o odkup pozemku a stavbu nové budovy za více než 20 milionů, přestože disponovalo prázdným objektem. Tuto investici Johnová zastavila, uvedla.

Pověřená ředitelka magistrátu Zdena Javornická dostala od radní za úkol navrhnout změny na odborech kontrolní činnosti a na sociálním odboru. "S paní Javornickou jsem domluvená na tom, že navrhne lepší systém kontroly, který bychom chtěli připravit do konce kalendářního roku," uvedla Johnová. Dodala, že Javornická také zváží a navrhne případné postihy pro zaměstnance zařízení i magistrátu, včetně těch právních.

Domácí násilí. Ilustrační foto.
Centrum sociálních služeb nabízí pomoc. I konfliktním jedincům