„V senátním klubu SENÁTOR 21 jsme se rozhodli, že vést dál plané diskuzi o činech prezident nemá cenu. My si myslíme, že porušuje hrubě Ústavu. A chceme to argumentačně prokázat. Proto jsme začali psát žalobu. Do šesti až osmi týdnů ji představíme veřejnosti i kolegům senátorům,“ napsal na twitteru Láska.

O připravované žalobě senátor informoval na dnešní tiskové konferenci při jednání horní komory parlamentu. Impulzem k tomuto kroku podle něj byly zásahy prezidenta a zaměstnanců Hradu do justice. Senátoři se chtějí věnovat i dřívějším skutkům, do diskuse s ústavními právníky jich mají vytipovanou zhruba dvacítku. V klubu je šest senátorů z jednaosmdesátičlenné horní komory.

Ovlivňování soudců

Vztah Hradu k justici se začal veřejně probírat v uplynulých týdnech, kdy týdeník Respekt napsal, že kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta. Mynář kontakty později potvrdil, nevidí na nich nic špatného.

Zeman poté uvedl, že Mynář jednal se soudci z jeho pověření. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách, údajně mu prezident naznačoval, že by ho výměnou mohl jmenovat do čela Ústavního soudu.