V poledne předal švédský ministr zahraničních věcí Stan Andersson Václavu Havlovi za jeho „mimořádně odvážný a vytrvalý boj za pravdu, demokracii a lidská práva“ cenu Olofa Palmeho.

Výbor Čs. Veřejnosti pro lidská práva a humanitární spolupráci zaslal Kanceláři prezidenta ČSSR dopis, v němž Gustáva Husáka žádal, aby omilostnil politické vězně odsouzené za činy, „jejichž společenská nebezpečnost pominula se změnou situace“.

Z ÚV KSČ vyšla zpráva až večer

Až do večera nepronikly z jednání ÚV KSČ na veřejnost žádné zprávy. Odpoledne se tedy konaly po celém Československu další manifestace. Na Václavském náměstí vystoupil mimo jiné Alexander Dubček a jménem dělníků vysočanských závodů ČKD promluvil kovář Petr Miller, který v předchozích dnech vedl jejich manifestaci.

Krátce po 19. hodině oznámil dosavadní generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, že on osobně i ostatní členové předsednictva a sekretariátu ÚV KSČ dávají své funkce k dispozici, aby mohlo být zvoleno nové vedení strany.

Na Václavské náměstí před sochu svatého Václava, kde stále ještě zůstávalo velké množství lidí z odpolední manifestace, dorazila tato zpráva těsně před tři čtvrtě na osm večer. „Prší, ale do deště létají čepice. A celé náměstí tančí,“ zachytil tento okamžik spisovatel Michal Horáček.

OF se raduje, ale předčasně

Slavnými se staly i záběry z tiskové konference krizového štábu Občanského fóra v pražské Laterně Magice, kde zprávu o rezignaci komunistického vedení s jásotem přijali bok po boku Václav Havel, Alexander Dubček a publicista Jiří Černý. Někdo přinesl láhev šampaňského a připilo se na svobodné Československo.

Oslava však byla předčasná. V pozdních nočních hodinách přišla zpráva o složení „nového“ vedení ÚV KSČ, v němž došlo všehovšudy jen ke třem změnám. Většina původních jmen, včetně Miroslava Štěpána, Miroslava Zavadila a Jozefa Lenárta zůstala. Novým generálním tajemníkem ÚV KSČ se stal Karel Urbánek.

Události 24. listopadu 1989 v ČR

Plzeň
V Plzni vrcholil boj o generální stávku ohlášenou na pondělí 27. listopadu 1989. V budově pedagogické fakulty proběhla veřejná schůze se studenty, vedením fakulty a krajskými komunistickými funkcionáři. Plzeňský stávkový výbor jednal i s představiteli bezpečnosti. Večer se na náměstí Republiky sešlo dvacet tisíc lidí. 

Karlovarský kraj
V Karlových Varech se mění místo, kde se konají demonstrace. U obchodního domu Perla se naposledy sešli 23. listopadu 1989. Od 24. listopadu se demonstrující přesunuli před hotel Thermal, který nabídl ozvučení a navíc se tam vešlo i víc lidí. Před Perlou se totiž scházelo čím dál více protestujících. Symbolem tohoto místa se stala plastika sochaře Jana Kotka - vítězné prsty ve velikosti člověka.

Cheb
Ještě 23. listopadu se prohlášení četla z balkonu Západočeského divadla v Chebu. O den později divadlo otevřelo na své riziko scénu pro setkání s občany.