Ministr vnitra o situaci v Řecku hovořil na tiskové konferenci u příležitosti prvního výročí od začátku historicky největšího požáru v Česku, který začal přesně před rokem v Českém Švýcarsku.

Podle Rakušana nyní Česko čeká na žádost Řecka, nabídka v rámci evropské pomoci na stole již je. „Je třeba si uvědomit, že cesta s veškerou technikou a vybavením není jednoduchá a zabere dva až tři dny. Kontingent je připravený vyrazit. Je ale potřeba zdůraznit, že pomoc přichází tehdy, když je poptána,“ zdůraznil ministr.

Dodal, že na Rhodu už nyní pracuje několik mezinárodních týmů. S hašením požáru na turisticky velmi oblíbeném místě v současné chvíli pomáhají například Poláci nebo Slováci.

Resort vnitra nyní spolupracuje s ministerstvem zahraničních věcí, které koordinuje pomoc českým občanům v zahraničí. „Chtěl bych požádat cestovní kanceláře, aby v nepřehledné situaci na Rhodu zvážily vysílání dalších turistů. Myslím si, že by se měly koncentrovat na to, aby se naše turisty podařilo efektivně a rychle dostat zpátky do České republiky,“ řekl Rakušan.

Zároveň vyzval i individuální turisty, aby nyní na Rhodos nejezdili, a neztěžovali tak záchranářům práci.

| Video: Youtube