close Týden vědy a techniky 2019 v Praze. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in V rámci festivalu se však můžete těšit nejen na prohlídky pracovišť – organizátoři připravili také filmová promítání, výstavy a science show. Právě na řadě těchto akcí se můžete zábavnou formou přesvědčit, že špičková věda rozhodně není nuda. Čekají vás například chemické experimenty v ústavu organické chemie a biochemie v Praze 6, můžete si vyzkoušet vyrobit vlastní optické vlákno či zažít pocity lidí během zemětřesení, tentokrát v ústavu teoretické a aplikované mechaniky v Praze 9.

Lidé se během Týdne vědy a techniky dozvědí také nejnovější informace na téma globálních hrozeb, jako jsou klimatické změny, přírodní katastrofy, společenské hrozby, ale také plýtvání potravinami.

Mutanti pomáhají s léčbou nemoci

Pokud však patříte mezi lidi, kterým se tají dech při informacích o tom, jak vědci dokážou upravovat geny, pak byste měli navštívit České centrum fenogenomiky ve Vestci nedaleko hlavního města. Právě zde je připravený program na téma, jak mutanti pomáhají lidstvu s léčbou nemocí.

Naopak milovníci techniky a virtuálního světa by si v kalendáři měli najít čas pro návštěvu Laserového centra ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech. Během komentovaných prohlídek zde nahlédnou do útrob obou laserových center. Kromě toho zde budou připraveny přednášky a bohatý doprovodný program.

Na všechny festivalové akce je vstup zdarma, většinu z nich je však třeba si rezervovat, a to na oficiálním webu tydenvedy.cz, kde najdete i kompletní program festivalu.

Sametová revoluce

Program festivalu doplní o víkendu akce spojené s 30. výročím sametové revoluce. K jubileu přichystali organizátoři festivalu videomapping s podtitulem Listopad 1989: Cestou k demokracii. Projekce provede diváky v rychlém sledu klíčovými událostmi československých a českých dějin po roce 1945 s důrazem na domácí a mezinárodní dění v listopadu a prosinci 1989.

Speciální audiovizuální projekce bude promítnuta v sobotu 16. listopadu na budově Akademie věd ČR v Praze na Národní, a to od 18 hodin, další tři projekce budou následovat vždy po půl hodině. Poslední začne v 19.30 hodin.