„Jednal jsem s panem ministrem Jurečkou v minulém týdnu. My jsme připraveni předložit v ‚devadesátce‘, ve zrychleném řízení (…) zrušení těch 832 hodin a jejich vrácení na 416,“ řekl ministr Vlastimil Válek. Jako takzvanou „devadesátku“ politici označují projednání zákona podle paragrafu 90 jednacího řádu Sněmovny, kdy je zákon přijatý už v prvním čtení.

Kaňkovský, který má být podle Válka spolupředkladatel další změny, byl spolu s dalšími sedmi poslanci tím, kdo předložil pozměňovací návrh, který změnu maximálního objemu dobrovolné přesčasové práce z 416 na 832 hodin do zákoníku vložil. „Nám na tom vadí to, že stav, který na mnoha místech už existuje, a je pro ty lidi nežádoucí, tak bude legalizován,“ uvedl v pořadu předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda.

V případě, že by novela začala bez dalších změn platit, chtěli lékaři v prosinci na protest vypovědět dobrovolné přesčasy. Dříve uvedli, že jejich akci podporuje 4000 z asi 20 tisíc nemocničních lékařů. Ujistili, že akutní péče by ani v případě jejich protestu nebyla omezena, odkládala by se zřejmě ta plánovaná.

Zákoník upravuje i povinný nepřetržitý odpočinek mezi směnami. V nemocnicích bude od října podle zákoníku práce možné plánovat pouze 12hodinové směny, potom bude muset mít lékař nejméně 11 hodin nepřetržitého odpočinku.

Podle viceprezidenta ČLK Zdeňka Mrozka by změna vedla k tomu, že by lékař v kombinaci s možnými přesčasy neměl jediný celý den v týdnu volno. „Jednáme i o výjimce pro zachování 24hodinových směn, protože to je v kombinaci s těmi 832 hodinami ten hlavní problém,“ řekl Válek.

Premiér Petr Fiala (ODS) v týdnu uvedl, že ČR o výjimce na 24hodinové směny jedná s Evropskou komisí. Zvýšit by se podle Válka měly už od ledna nařízením vlády také platové třídy mladých lékařů.

Jednání budou pokračovat

Další jednání se zástupci Sekce mladých lékařů ČLK má Válek podle dřívějších informací naplánované na pátek 20. října. „Základní požadavek je, aby se zákon vrátil do původního stavu. Druhá věc je začít řešit tu neúnosnou situaci v nemocnicích,“ řekl v diskusi Mrozek.

Podle poslankyně Ivety Štefanové (SPD) novela samotná nepřináší žádnou dramatickou změnu, ukázala ale na dlouhodobě neřešené problémy. „Naše zdravotnictví se nachází v takovém stavu, že nejsme schopni to dodržovat,“ uvedla. Všichni podle ní vědí, že se zákoník práce obchází a nechává se to tak.