Chemická čistidla mají přírodní alternativu téměř vždy, dlouhé seznamy složení jsou podle ekologů jen volbou výrobců. „Pomocné látky jsou do úklidových, pracích a mycích prostředků přidávány pro větší komfort. Z hlediska skutečné čistoty je to ale zcela zbytečně,“ říká ředitel společnosti pro ekologické aktivity a informace Rosa Michal Paroulek. Výrobci do produktů přidávají hlavně barviva, parfémy a různá plnidla, která mění konzistenci.

Mýdlo, ocet a jedlá soda se dají používat v různých skupenstvích i podobách. „Ocet v ředěné i koncentrované podobě poslouží pro mytí nádobí, odstraňuje mastnotu. Stejně jako na mytí podlah, oken. Dá se využít i pro změkčení prádla místo aviváže. Působí jako změkčovadlo, například v kombinaci s horkou vodou zprůchodní ucpaný odpad,“ radí Paroulek.

Pokud člověk smíchá ocet se sodou, vznikne směs, která zbaví špíny koberec. „Jedlá soda a ocet fungují jako čisticí prostředek velmi dobře díky svému chemickému složení. Když alkalická jedlá soda reaguje s kyselým octem, vzniká okysličený plyn, který pění a pomáhá odstraňovat skvrny z koberce,“ uvádí na svém blogu Home-made.cz Alena Thomas.

Náhrady z přírody ale mají oproti moderním prostředkům i nevýhody. Účinkují sice stejně, ale mnohem pomaleji, což v dnešní době ocení málokdo. „Jsou slabší než agresivní chemické produkty. Je vhodné je používat častěji a nechat déle působit, ideálně přes noc. Na druhou stranu, k povrchům, kde se používají, jsou šetrné,“ radí Paroulek.

Chemické výrobky jsou navíc oproti přírodním univerzálnější. Třeba pro různé tvrdosti vody. Přírodní alternativou je zjistit, jak tvrdou vodu člověk má, a případně ji změkčovat sodou.