Dosavadní český rekord lehce přesahuje 102 hodin. V září roku 2015 ho stanovil instruktor a lektor potápění na Fakultě tělovýchovy a sportu (FTVS) Univerzity Karlovy v Praze David Vondrášek.

Ten je také iniciátorem a vedoucím celého letošního projektu Czech Aquanaut: OneWeek, kterého se se dále účastní jeho bývalý student a nyní již kolega na stejné škole Václav Gabriel. Nad vodou i pod ní oběma celý týden pomáhají studenti FTVS i další zkušení potápěči.

"Kromě pokoření rekordu je dalším cílem vědecko-sportovního experimentu pokusit se současně i o co největší soběstačnost podvodního obydlí, ve kterém se týdenní mise koná," popisuje mluvčí projektu Jiří G. Souček.

Vědecké úkoly

Mise obou aquanautů začala ve středu 3. 7. 2019 v zatopeném lomu Slověnický mlýn u Lišova, kde je v hloubce 10 m umístěna speciální podvodní kabina (keson). Potápěči mají s sebou jídlo, spací sítě (hamaky) a spacáky, aby měli ve svém podvodním obydlí dostatečný komfort. A též vědecké vybavení, neboť celou dobu plní technické a vědecké úkoly.