„Chodí lovit video obsah pro své kanály i do obchodních center. A ne vždy jde o nevinnou zábavu,“ konstatuje Jaroslav Zoubek, odborník na bezpečnost v obchodních centrech ze společnosti M2C. „Nedávno jsem viděl video nějakých youtuberů, kteří jezdili na skateboardech v obchodním centru a také se pohybovali mezi auty zákazníků,“ dodává s tím, že nebylo daleko od toho, aby poškodili vozidla nebo někomu způsobili zranění.

Přikládá přitom odkaz na video, kde další youtuber jménem Tary provádí parkourový běh přímo uvnitř jednoho z center.

Běh bez kalhot

Není sám, kdo na podobný problém poukazuje. Například podle Pavla Urbana ze společnosti CBRE, která spravuje například pražské Palladium či Futurum Hradec, to bývá častý problém. Byť prý ne vyloženě v jimi spravovaných nemovitostech. „Vím o případech, že ochranka v jiných centrech nezřídka natáčení youtuberů řeší a je často těžké je přesvědčit, aby natáčení přerušili. Naopak pracovníky konfrontují a natáčejí je,“ říká.

Přesto i on si na jeden podobný případ z jejich obchodního centra vzpomíná. „Jednou jsem viděl incident, kdy v pasáži běhal člověk bez kalhot a ptal se lidí, jestli neviděli jeho kalhoty, a u toho ho někdo natáčel. Odkázali jsme ho na návštěvní řád a natáčení přerušili,“ dodává Urban.

Bitky mládeže

Podobný fenomén zaznamenala i bezpečnostní agentura SSI Group. Relativně novým fenoménem jsou podle ní i bitky mladistvých. V posledních dvou letech pak rapidně roste agresivita zlodějů. „Pracovníci ostrahy se stále častěji setkávají s případy, kdy musejí čelit útokům pachatelů ozbrojených bodnými a sečnými zbraněmi, paralyzéry, teleskopickými obušky nebo plynovými pistolemi,“ uvedl nedávno Radek Škrabal z SSI Group.