Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo v sobotu ráno testovaných necelých 3100 lidí. Řada dalších, i když by si případně za testy rádi zaplatili, má smůlu. Podle slov ministra Adama Vojtěcha (ANO) je sice provádí přes stovku laboratoří, na webu jich má ale ministerstvo uvedených jen necelé dvě desítky. Kde lidé získají kompletní seznam, ministerstvo zdravotnictví ani přes opakovaný dotaz zatím nesdělilo.

Počtem testovaných lidí tak Česko zatím zaostává za mnoha evropskými zeměmi. Například v sousedním Rakousku jich bylo už téměř 7,5 tisíce, tedy dvojnásobek českého počtu.

Situace se přitom liší kraj od kraje. Například na Vysočině se netestuje téměř nic, odebráno 52 vzorků na 500 tisíc obyvatel. To je 104 lidí na milion. Ministerstvo zdravotnictví alespoň zatím slibuje, že se v nejbližší době počet testů zvýší.

Podobně jsou na tom české nemocnice a ústavy s vybaveností respirátory či rouškami. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) armáda v pátek rozvezla do nemocnic 51 tisíc respirátorů. Ale evidentně to nestačí. Svaz měst a obcí si si dnes postěžoval, že hasiči, lidé v sociálních službách, lékaři i policisté nemají pro výkon své práce dostatek ochranných prostředků.

Nátlak na vládu

Stěžují si ale i obchody, protože jejich zaměstnanci mohou přijít do styku s nakaženými. „Vyzýváme vládu, aby po třech týdnech jednání konečně dodala respirátory a roušky také pracovníkům obchodů, kteří jsou ve styku se zákazníky, nebo nám alespoň umožnila zajistit si je vlastními zdroji,“ konstatoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

A jak vypadá situace v jednotlivých krajích? Do Ústeckého kraje dorazilo 3 480 respirátorů, které byly určené pro Krajskou zdravotní a záchrannou službu. Podle mluvčího krajského úřadu Martina Volfa by pro příští dny mělo jít o dostačující množství.

Ve Fakultní nemocnici Brno, což je největší nemocnice na Moravě, pak podle informací Deníku trpí nedostatkem ochranných prostředků. 

Do Fakultní nemocnice Hradec Králové dorazila v sobotu 14. března v půl páté ráno slibovaná dodávka respirátorů. Jde o zhruba 750 FFP3 a 250 FFP2 respirátorů. Tedy poměrná část pro FNHK ze zhruba padesátitisícové dodávky respirátorů distribuovaných po celé ČR. „Respirátory jsme ještě měli, ale jejich zásoby se v těchto dnech ztenčují o dost rychleji,“ okomentoval lékařský náměstek FNHK Jaroslav Malý.

Z této dodávky si zhruba padesátku respirátorů vezme Kraj pro účely záchranné služby. „To opravdu není mnoho, ale vzhledem ke stavu epidemie a tomu, že vláda na příští týden slibuje několikanásobně větší dodávku ochranných pomůcek, věřím, že to bude stačit,“ vysvětluje Jaroslav Malý.  

Vojtěch: Chybí až milion respirátorů

Ve zdravotnictví chybí až milion respirátorů. Radiožurnálu to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj jich je nyní závazně objednáno 1,7 milionu, dorazit by měly v příštím týdnu.

"Bezesporu se bavíme o stovkách tisíc respirátorů, které potřebujeme sehnat, možná až kolem milionu respirátorů, které bychom potřebovali skutečně získat," řekl Vojtěch. (čtk)

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in