Sběratelka kurzů
close info Zdroj: Deník / Karolína Marvánková zoom_in
Ještě při škole poprvé přičichla k vínu. „Začala jsem pracovat v jedné vinotéce, kde mi skupinka hostů dala při našem prvním setkání pořádný „kouř“. To mě namotivovalo, dozvědět se, do jejich další návštěvy o vínu víc. Jinak by se situace opakovala znovu a znovu.“ Klára se ponořila do studia, následovaly degustace a vše okolo vína. „Jsem člověk, co velmi rád nasává informace. Myslím si, že je skvělé slyšet názory druhých lidí, protože vždycky mi někdo odhalí novou plošku diamantu ve skladbě vína. Jsem prostě sběratel kurzů,“ směje se sommelierka. Ve sbírce má například diplom z celosvětově uznávané mezinárodní školy WSET (Wine & Spirit Education Trust). „Což je vlastně předstupeň ke studiu na top titul Master of Wine. Studium ale trvá čtyři roky a stojí kolem dvou milionů. Měla jsem možnost se potkat se spoustou z somelierů, co mají tento titul a ráda chodím na degustace, které řídí. Když mi předávají informace, je to opravdu velký přínos.“
Nejtěžší je nošení krabic
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in
„To, co si všichni myslí, že je na práci sommelierky perfektní, vlastně není pravda. Vína nepijeme, ale pliveme. Nemůžeme všechno, co ochutnáváme vypít, to bychom byli za chvíli pod stolem,“ vypráví se smíchem. Důležité je také podle Kláry uvědomit si rozdíl mezi degustátorem a právě somelierem. „Degustátoři chodí profesionálně hodnotit vína, ať už na soutěže nebo do Státní a zemědělské potravinářské inspekce. Tam dostanou víno na slepo, maximálně o něm ví, jaká je to odrůda nebo ročník.“ Následně musí zhodnotit, jestli víno vyhovuje své kategorii. „Hodně se soustředí na technologickou stránku vína. Nepopisují, jestli z vína cítí čajovou růži nebo rebarboru.“ Na druhé straně sommeliér by měl být degustátorem a k tomu umět spoustu dalších věcí. „Podstatná je starost o hosta, umění párování vína s jídlem a ovládání všech dodatečných informací, které host potřebuje o vínu vědět. Taky musí umět porovnat jiná vína ze stejného regionu, mít příběh k vinaři i vínu samotnému. Dobrý sommelier by měl také umět přesvědčit zákazníka ke zkoušení nových věcí. Nejtěžší na té profesi je ale nošení krabic s vínem,“ směje se Klára. S vážnou tváří ale přiznává, že pro ženu je po založení rodiny zůstat v kontaktu se světem vína složitější. „Každá sommelierka v nějaké fázi svoji práci opustí a buď odejde dělat něco jiného s vínem nebo do úplně jiného oboru. Naše práce je časově i energeticky náročná.“ I kvůli tomu v tomto oboru více převládají muži.
O vínu se musí přemýšlet
close info Zdroj: Deník / Karolína Marvánková zoom_in
Ač by se to nemuselo zdát, i ve víně existují trendy. „Určují je spíš časopisy, které se snaží něco protlačit,“ vysvětluje Klára. „My a všichni vinní profesionálové bychom chtěli, aby číslo jedna byl ryzlink, protože je to podle nás nejlepší odrůda,“ dodává se smíchem. „Největším trendem je ale Prosecco, a to se povedlo Italům perfektně. Je to relativně levné víno a hraje to do noty všem.“ Kde ale sehnat dobré a kvalitní víno, na kterém si člověk pochutná? „Myslím, že už to jde i v nějakých obchodních řetězcích. Hodně ale záleží, jakého mají v nákupním oddělení someliera. Naše velké obchody ale nemůžou úplně vzdělávat zákazníky, kulturní zázemí je u nás jiné. Třeba ale Marks & Spencer a jiné velké domy v Anglii zaměstnávají vlastní Masters of wine, kteří jim vyhledávají kvalitní vína.“ Klára ale raději doporučuje vinné bary nebo vinárny kvůli osobnímu kontaktu a možností degustace. „Vztah musí ale být oboustranný, i zákazník musí sám s vínem umět pracovat. Není to jen o tom, že ho vezme a vypije. Ale musí o něm taky umět přemýšlet a zhodnotit ho.“
Víno se teď pije mnohem víc
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in
Přes deset let byla Klára spolumajitelkou vinného baru Vinograf, který má v Praze dvě pobočky. První v Míšenské, druhou, mladší pobočku na Senovážném náměstí. „Začátky byly lehké, před deseti lety totiž nebylo tolik vinných barů. Nikdo nejezdil do sklípků na Moravu, tamní vinaři zase neznali lidi z Prahy. Mnohem těžší je to teď, kdy se podniky tohoto typu rozrůstají.“ V době založení se vína, dle Klářiných slov, ještě tolik nepilo, proto byl podnik tohoto typu relativně unikátní. „Spousta somelierů v mé generaci už má dost běhat po „place“ a někoho poslouchat. Proto si raději založí vlastní malé bary. A lidé daleko víc jezdí do sklípků sami. Naštěstí se ale najde spousta lidí, co tam jezdit nechtějí. A proto jsme tady my.“
Bronzová veteránka
close info Zdroj: Deník / VLP Externista zoom_in
Kromě vína hraje další důležitou roli v jejím životě kickbox. Tomu se Klára věnuje prakticky stejně dlouho, jako vínu. „Nejvíc hrdá jsem na loňský Watford Open Nationals v Londýně, kde jsem v kategorii „veteránky“ získala 3. místo. Asi po 15 letech jsem se donutila vyjet na závody a jsem hrdá, že jsem nad některými kolegyněmi zvítězila. Byl to hlavně můj osobní úspěch.“ Když nesbírá medaile, chodí často Klára se svým synem do Zooparku v jejím rodném Chomutově nebo tráví čas v pražské přírodě. „Ráda ale dělám všechno, co se naskytne a na co je čas. S oblibou chodím i na pivo do kempu na Žižkově a užívám si, že jsem venku s ostatními rodiči. Nebo jsem si nedávno na svoje narozeniny poprvé v životě koupila obraz. Je od Radky Bodzewicz, která kombinuje nádhernou malbu a virtuální realitu. Ještě teď, když o tom mluvím, mám husí kůži.“